Pregled bibliografske jedinice broj: 544230
Alelopatski utjecaj bujadi na klijavost i početni rast crvene djeteline i trstikaste vlasulje
Alelopatski utjecaj bujadi na klijavost i početni rast crvene djeteline i trstikaste vlasulje, 2011., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 544230 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Alelopatski utjecaj bujadi na klijavost i početni rast crvene djeteline i trstikaste vlasulje
(Allelopathic effect of bracken on germinationa and initial development of red clover and tall fescue)
Autori
Ključević, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.03
Godina
2011
Stranica
37
Mentor
Kutnjak, Hrvoje
Ključne riječi
bujad; alelopatija; crvena djetelina; trstikasta vlasulja
(bracken; allelopathy; red clover; tall fescue)
Sažetak
Bujad (Pteridium aquilinum (L.) Kuhn) je invazivna korovna vrsta koja svojim morfološkim i fiziološkim osobinama dominira na područjima na kojima raste. Jedan od bitnih čimbenika dominacije bujadi je i alelopatska sposobnost. Alelopatija je prirodna pojava u kojem jedna biljka putem kemijskih spojeva (alelokemikalija) pozitivno ili negativno utječe na rast i razvoj druge biljke. Iako spoznaje o alelopatiji sežu iz antičkog doba, tek se u 20. st. znatno intenzivnije počinje istraživati mehanizam alelopatskih interakcija s naglaskom na korištenje alelokemikalija kao velikog potencijala u suzbijanju i kontroli korova. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi potencijal krmnih kultura crvene djeteline i trskolike vlasulje za usijavanje na područjima na kojima prevladava bujad. U ovom radu je korišten ekstrakt nadzemnog dijela bujadi s kojim je tretirano sjeme crvene djeteline i trskolike vlasulje. Pokus je postavljen u 4 ponavljanja (kvadriplikatu), u svaku Petrijevu zdjelicu postavljeno je 25 sjemenki crvene djeteline i 25 sjemenki trskolike vlasulje. Kontrolna skupina je vlažena sa destiliranom vodom u količini od 10 ml dok je tretirana skupina vlažena sa ekstraktom bujadi u istoj količini. Utvrđivanje alelopatskog utjecaja je obavljeno utvrđivanjem ukupnog postotka klijavosti, duljine korijenka crvene djeteline 6 dana nakon tretiranja te ukupnog postotka klijavosti, duljine korijenka i klice trskolike vlasulje 7 dana nakon tretiranja. U ovom laboratorijskom istraživanju utvrđen je alelopatski inhibitorni utjecaj ekstrakta bujadi na ukupnu klijavost i početni razvoj crvene djeteline i trskolike vlasulje. Dobiveni rezultati upućuju na potencijalno velike gubitke usijavanjem crvene djeteline i trskolike vlasulje na područjima na kojima prevladava bujad, što se posebno odnosi na trskoliku vlasulju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780458-0411 - Ekološki prihvatljivo gospodarenje organskim gnojivima u proizvodnji krme (Vranić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780458-0419 - Vrednovanje održivih sustava proizvodnje krme u brdsko-planinskim područjima (Leto, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Hrvoje Kutnjak
(mentor)