Pregled bibliografske jedinice broj: 543787
Prilog analizi jezika Kožičićevih glagoljskih knjiga: "Od bitija redovničkoga knjižice"
Prilog analizi jezika Kožičićevih glagoljskih knjiga: "Od bitija redovničkoga knjižice" // Fluminensia : časopis za filološka istraživanja, 24 (2012), 1; 185-199 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 543787 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog analizi jezika Kožičićevih glagoljskih knjiga: "Od bitija redovničkoga knjižice"
(Contribution to the language analysis of Kožičić's Glagolitic books: "Od bitija redovničkoga knjižice")
Autori
Holjevac, Sanja
Izvornik
Fluminensia : časopis za filološka istraživanja (0353-4642) 24
(2012), 1;
185-199
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Šimun Kožičić Benja; Od bitija redovničkoga knjižice; hrvatski crkvenoslavenski jezik; hrvatski književni jezik
(Šimun Kožičić Benja; Od bitija redovničkoga knjižice; Croatian Church-Slavonic language; Croatian language)
Sažetak
"Od bitija redovničkoga knjižice" zadnje je dosad poznato djelo otisnuto u tiskari Šimuna Kožičića Benje u Rijeci. Kolofon na kraju knjižice bilježi i datum njezina dovršenja: "dan 27. maja miseca: leto od Krstova rojstva 1531.". Faksimilni pretisak jedinoga očuvanoga primjerka toga zadnjega u nizu od šest dosad poznatih glagoljskih bisera Kožičićeve tiskare u Rijeci objavljen 2009. godine napokon je to izdanje "vratio" 'in situ' i učinio ga dostupnim široj znanstvenoj i kulturnoj javnosti. Osobito je tomu tako i stoga što je uz faksimilni pretisak objavljena i transkripcija glagoljskoga teksta s uvodom i rječnikom, sve iz pera akademkinje Anice Nazor, eminentne proučavateljice i promicateljice Kožičićeva glagoljskoga opusa. U uvodu koji prethodi latiničnoj transkripciji glagoljskoga teksta autorica piše i o jeziku toga Kožičićeva djela te ističe da je on "snažno prožet crkvenoslavenizmima". Na tragu dosad učinjenoga, i motivirano time, u središtu su pozornosti ovoga rada upravo jezične značajke djela "Od bitija redovničkoga knjižice", a naglasak je na odabranim fonološkim, morfološkim i leksičkim značajkama. Pritom se jezične značajke toga djela promatraju i u odnosu na druga Kožičićeva izdanja te u kontekstu dosadašnjih spoznaja o njegovoj književnojezičnoj koncepciji, ponajprije glede odnosa prema crkvenoslavenskoj i hrvatskoj jezičnoj normi. Rezultati provedene analize potvrđuju "Od bitija redovničkoga knjižice" kao još jedan rezultat Kožičićeve prethodno očito temeljito postavljene književnojezične koncepcije koja podrazumijeva i uređen suodnos crkvenoslavenskih i starohrvatskih jezičnih značajki.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-2263053-0916 - Povijest hrvatske sintakse (Stolac, Diana, MZOS ) ( CroRIS)
101-1012647-2613 - Povijest zapadne Hrvatske (Istra, Kvarnersko primorje, Gorski kotar, Lika) (Strčić, Petar, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Sanja Holjevac
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus