Pregled bibliografske jedinice broj: 543701
Društvena konstrukcija etničko-nacionalne identifikacije
Društvena konstrukcija etničko-nacionalne identifikacije // International Jean Monnet Chair Conference: NEVIDLJIVE MANJINE
Rijeka, Hrvatska, 2011. (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 543701 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društvena konstrukcija etničko-nacionalne identifikacije
(Social construction of the ethno-national identification)
Autori
Banovac, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Skup
International Jean Monnet Chair Conference: NEVIDLJIVE MANJINE
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 14.10.2011. - 15.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
etnička identifikacija; etnička mobilizacija; etnički sukob; tolerancija
(ethnic identification; ethnic mobilization; ethnic conflict; tolerance)
Sažetak
U radu se polazi od teorijskih pretpostavki konstruktivizma u objašnjenju društvene (ne)vidljivosti etničkih i nacionalnih identiteta. Konstruktivističku tezu o tome kako etničke identitete treba shvatiti kao zavisnu varijablu u istraživanju etničko-nacionalne mobilizacije autor provjerava kroz empirijska istraživanja postkonfliktnih procesa koja su provedena na prostoru bivše jugoslavenske države. Rezultati istraživanja ukazuju na različite smjerove međuutjecaja etničke identifikacije i etničke mobilizacije koji determiniraju i svojevrsnu tipologiju međuetničkih odnosa. Početkom 90-tih, u pojedinim lokalnim sredinama je etnička mobilizacija bila znatno olakšana društveno vidljivim etničkim granicama. U takvim višeetničkim zajednicama je vidljivost etničkih identiteta konstruirana kroz latentne i manifestne sukobe u bližoj i daljnjoj povijesti. U mnogočemu drugačiju socijalnu situaciju predstavljaju područja u kojima etničke granice nisu bile društveno vidljive ili su one bile posredovane nekim posebnim kulturnim markerima poput religijskih ili jezičnih razlika. Treći tip predstavljaju zajednice u kojima je etnička identifikacija konstruirana kao posljedica etničke mobilizacije u širem okruženju (npr. blizina ratnih sukoba 90-tih). Četvrti tip predstavljaju sredine u kojima vidljive etničke granice nisu, uslijed djelovanja različitih društvenih aktera, dovele do eskalacije međuetničkih sukoba. Različita dinamika odnosa između etničke identifikacije i etničke mobilizacije dovodi i do razlika u postkonfliktnim procesima integracije/reintegracije. Razlike se ogledaju prvenstveno u stupnju etničke (ne)tolerancije koja je prisutna u navedenim područjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
115-1301180-0803 - Socijalna integracija i kolektivni identiteti u višeetničkim područjima Hrvatske (Banovac, Boris, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka
Profili:
Boris Banovac
(autor)