Pregled bibliografske jedinice broj: 543469
Antioksidacijski kapacitet i senzorska svojstva kavovina
Antioksidacijski kapacitet i senzorska svojstva kavovina, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 543469 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antioksidacijski kapacitet i senzorska svojstva kavovina
(Antioxidant capacity and sensory properties of coffeee replacements)
Autori
Solar, Matea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.07
Godina
2009
Stranica
31
Mentor
Komes, Draženka
Neposredni voditelj
Belščak-Cvitanović, Ana
Ključne riječi
Antioksidacijski kapacitet; Cikorija; Kavovine; Polifenoli; Senzorska svojstva
(Antioksidational capacity; Polyphenols; Coffee substitutes; Sensory properties; Chicory)
Sažetak
Kavovine su prženi plodovi i prženi dijelovi jestivih biljaka bogatih škrobom, šećerima i inulinom, koji prokuhani ili otopljeni u vodi daju napitak koji se upotrebljava kao zamjena za kavu ili kao dodatak kavi. Kuhaju se kao topli napici, a piju zaslađeni šećerom ili drugim sladilima, s mlijekom ili drugim dodacima, kao samostalni napitak ili kao dio obroka. Prateći trendove u znanstvenim istraživanjima svrha ovog rada bila je odrediti udjele polifenola i antioksidacijski kapacitet dvije instant kavovine trgovačkih naziva Orzo i Yannoh, pripremljene s vodom i različitim omjerima vode i mlijeka. Za određivanje udjela ukupnih fenola, flavonoida i neflavonoida primjenjivana je spektrofotometrijska metoda s Folin-Ciocalteau reagensom. Antioksidacijski kapacitet kavovina određen je primjenom tri metode: reakcija s 1, 1- difenil-2- pikrilhidrazil radikalom (DPPH metoda), reakcija s 2, 2'- azinobis 3-etilbenzotiazolin- 6- sulfonskom kiselinom (ABTS metoda) te reakcija s željezo (III) – tripiridiltriazom (FRAP metoda). Uzorci kavovine senzorski su ocjenjeni deskriptivnom metodom. Udio mlijeka značajno utječe na smanjenje udjela polifenola i antioksidacijskog kapaciteta kavovina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
058-0000000-3470 - Stabilnost alkaloida i polifenola u proizvodima biljnog podrijetla (Komes, Draženka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb