Pregled bibliografske jedinice broj: 543343
Kombinacija rituksimaba i visokih doza klorambucila u liječenju limfoma malih limfocita / kronične limfocitne leukemije
Kombinacija rituksimaba i visokih doza klorambucila u liječenju limfoma malih limfocita / kronične limfocitne leukemije, 2011., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 543343 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kombinacija rituksimaba i visokih doza klorambucila u liječenju limfoma malih limfocita / kronične limfocitne leukemije
(Combination of rituximab and high-dose chlorambucil in the treatment of small lymphocytici lymphoma / chronic lymphocytic leukemia)
Autori
Hude, Ida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.07
Godina
2011
Stranica
56
Mentor
Aurer, Igor
Ključne riječi
Kronična limfocitna leukemija; klorambucil; rituksimab
(chronic lymphocytic leukemia; chlorambucil; rituximab)
Sažetak
Kronična limfocitna leukemija / limfom malih stanica (KLL) najčešća je leukemija odraslih osoba bijele rase. Radi se tipično o bolesti starije dobi s medijanom pojavljivanja od 69 godina. Klinički tijek bolesti vrlo je varijabilan, a prognoza ovisi o kliničkom stadiju u doba dijagnoze i drugim definiranim prognostičkim faktorima. Ne postoji općeprihvaćen način terapijskog pristupa KLL, a bolest je neizlječiva. Usprkos intenzivnoj promociji fludarabinskih kombinacija kao temelja liječenja, visoke doze klorambucila i dalje su najdjelotvornija monokemoterapija ove bolesti. Radi se o terapiji prihvatljive toksičnosti, kratkog trajanja i vrlo prihvatljive cijene što je čini povoljnom podlogom za dodatak nisko toksične ciljane terapije poput rituksimaba. Rituksimab je monoklonsko protutijelo usmjereno protiv CD20 antigena na površini B-limfocita. Kombinacija rituksimaba i klorambucila već je duže vrijeme u rutinskoj kliničkoj upotrebi. Cilj ovog rada je ispitati njenu učinkovitost. U istraživanje je uključeno 25 bolesnika liječenih u KBC-u Zagreb. Medijan dobi ispitanika bio je 67 godina. Kao terapiju su dobivali kontinuirane visoke doze klorambucila (10 – 20mg, medijan 18mg) i rituksimab (700-800 mg) predviđen u 8 ciklusa. KR je postignuta kod 12 pacijenata (48%), PR kod 7 pacijenata (28%), 2 su pacijenta bila refraktorna na terapiju (8%), a kod 4 terapija nije bila završena u trenutku istraživanja. Nakon medijana praćenja živućih pacijenata od 15 mjeseci, preživljavanje bez progresije bolesti (PFS) iznosi 72%, a sveukupno preživljavanje (OS) 92%. PFS pacijenata s Binet stadijem C i Rai stadijima 3 i 4 statistički se značajno razlikuju od PFS pacijenata s povoljnim stadijima (26% naprama 86%, p = 0, 047). Utjecaj TTM stadija i ostalih prognostički faktora na PFS nije se pokazao statistički značajan (p > 0, 05), kao što ni korelacija među ispitivani faktorima nije dokazana. Ozbiljna toksičnost na terapiju (gradus 3 i 4) pojavila se kod 7 pacijenata, od kojih 6 pripada skupini ≥ 65 godina. Međutim, utjecaj dobi na toksičnost nije statistički potvrđen. Najčešća zabilježena ozbiljna nuspojava bila je leukopenija. Kombinacija kontinuiranih visokih doza klorambucila i rituksimaba pokazala se kao vrlo uspješna terapija u prvoj liniji liječenja KLL-a, dovodeći do visokog ukupnog odgovora. Terapija ne dovodi do neočekivane toksičnosti i dobro je podnošljiva. Potrebno je daljnje praćenje i uključivanje novih bolesnika u istraživanje kako bi se dobili relevantniji podaci, usporedivi s drugim većim studijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1081872-1908 - Dijagnostika i liječenje limfoma (Aurer, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Igor Aurer
(mentor)