Pregled bibliografske jedinice broj: 543332
Uloga socijalne anksioznosti i regulacije emocija u doživljavanju pozitivnih emocija
Uloga socijalne anksioznosti i regulacije emocija u doživljavanju pozitivnih emocija, 2011., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 543332 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga socijalne anksioznosti i regulacije emocija u doživljavanju pozitivnih emocija
(The role of social anxiety and emotion regulation in experiencing positive emotions)
Autori
Juretić, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.07
Godina
2011
Stranica
124
Mentor
Živčić-Bećirević, Ivanka
Ključne riječi
socijalna anksioznost; regulacija emocija; vjerovanja o izražavanju emocija; kvaliteta bliskih odnosa; zadovoljstvo životom
(social anxiety; emotion regulation; beliefs about expressing emotions; quality of close relationships; quality of life)
Sažetak
Kako je socijalna fobija jedan od najčešćih mentalnih poremećaja našeg doba, a neprimjerena regulacija emocija povezana je s anksioznim poremećajima, cilj je ovog istraživanja bio je utvrditi kojim bi se modelom najbolje mogao objasniti i razumjeti kompleksan odnos socijalne anksioznosti i doživljavanja pozitivnih i negativnih emocija te zadovoljstva životom općenito, uz kontroliranje neuroticizma i depresivnosti. Testiran je jedan opći pretpostavljeni model te tri modela koja proizlaze iz njega. Ujedno se želio ispitati interakcijski učinak socijalne anksioznosti i potiskivanja emocija u doživljavanju pozitivnih i negativnih emocija. U istraživanju je sudjelovala 521 studentica riječkog i pulskog sveučilišta. Svi predloženi modeli pokazuju snažnu ulogu koju vjerovanja o izražavanju emocija imaju na potiskivanje emocija kao jednog od oblika regulacije emocija. Pokazuje se važnim i tip bliskog odnosa kojeg razmatramo, a u ovom su slučaju to partnerski i prijateljski odnos. Nije potvrđen očekivani interakcijski učinak socijalne anksioznosti i potiskivanja emocija u objašnjavanju doživljavanja pozitivnih i negativnih emocija. Dobiveni su rezultati važni za teorijsko razumijevanje ovog odnosa, ali i za praktičan terapijski rad.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1301675-0854 - Rizični i zaštitni čimbenici psihičkog zdravlja i akademske prilagodbe studenata (Živčić-Bećirević, Ivanka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka