Pregled bibliografske jedinice broj: 543293
Život nakon institucije u doživljaju mladih iz Odgojnog zavoda Turopolje
Život nakon institucije u doživljaju mladih iz Odgojnog zavoda Turopolje, 2011., diplomski rad, diplomski, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 543293 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Život nakon institucije u doživljaju mladih iz Odgojnog zavoda Turopolje
(Life after Institution from perspective of youth from Turopolje Correctional Institution)
Autori
Klarić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.03
Godina
2011
Stranica
97
Mentor
Koller-Trbović, Nivex
Ključne riječi
institucionalni tretman; Odgojni zavod Turopolje; posttretmanska zaštita;
(institutional treatment; Juvenile correctional facility Turopolje post tretmant)
Sažetak
Osnovni cilj ovog rada / istraživanja bio je usmjeren na prikupljanje podataka o viñenju posttretmanske zaštite iz perspektive potencijalnih korisnika te zaštite. U početnim poglavljima opisan je institucionalni tretman – sam pojam i definicije, zakonska osnova te je prikazan institucionalni tretman u Republici Hrvatskoj. Posebno je naglašeno područje pripreme mladih za samostalni život te aspekt naknadne brige tj. period u kojem mlade osobe po napuštanju institucije samostalno kreću u svladavanje novih životnih izazova. Budući su u istraživanju sudjelovali mladi odgajanici iz Odgojnog zavoda Turopolje, opisana je i spomenuta institucija. Središnji dio rada čini kvalitativno istraživanje čiji je cilj bio iz perspektive mladih opisati period života nakon izlaska iz Odgojnog zavoda te njihovo viñenje posttretmanske pomoći i brige. Kako je ranije navedeno, u istraživanju je sudjelovalo 9 mladih odgajanika iz Odgojnog zavoda Turopolje. Podaci su se prikupljali polustrukturiranim intervjuima. Pri obradi podataka korištena je kvalitativna analiza teksta te su dobiveni podaci u radu interpretirani i potkrijepljeni konkretnim izjavama sudionika istraživanja. Rezultati koji se odnose na perspektivu mladih su svrstani u sedam područja: dobici od tretmana u Zavodu, doživljaj budućnosti, planovi za budućnost, očekivanje pomoći, posttretman, predotpusna faza te stav prema radu / zapošljavanju. Rezultati pokazuju da mladi odgajanici smatraju da je pomoć potrebna samo onim mladima koji nemaju nikoga te da posttretmanska pomoć ne bi trebala biti obavezna. Posebno iznenañuje podatak da većina odgajanika ne zna kakvu pomoć niti od koga mogu dobiti po izlasku iz Zavoda, ali navode da je očekuju prije svega od obitelji i bliskih osoba. Takoñer su utvrñena područja na kojima je odgajanicima potrebna pomoć nakon izlaska iz Zavoda. Tako npr. navode pronalazak zaposlenja, nastavak školovanja, pomoć oko osamostaljenja i slično. Ovi rezultati bi trebali dati smjernice, nama stručnjacima za izradu akcijskog plana o posttretmanskoj zaštiti. Sa sigurnošću je, temeljem dobivenih rezultata moguće reći da je nužnost informiranja i odgajanika i samih odgajatelja u institucijama osnovni preudvjet posttretmanske zaštite te povezivanje institucija sa raznim programima u zajednici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-0000000-2488 - Usklađivanje intervencija s potrebama djece i mladih u riziku: izrada modela (Žižak, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Nivex Koller-Trbović
(mentor)