Pregled bibliografske jedinice broj: 543251
O slovenskome svećeniku Franji Ravniku kao hrvatskome narodnom preporoditelju
O slovenskome svećeniku Franji Ravniku kao hrvatskome narodnom preporoditelju // Slovensko-hrvaško sosedstvo: Hrvatsko-slovensko susjedstvo / Darovec, Darko ; Strčić, Petar (ur.).
Koper: Univerzitetna založba Annales, 2011. str. 159-178
CROSBI ID: 543251 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O slovenskome svećeniku Franji Ravniku kao hrvatskome narodnom preporoditelju
(The Slovenian priest Francis Ravnik as the Croatian national reformers)
Autori
Polić, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Slovensko-hrvaško sosedstvo: Hrvatsko-slovensko susjedstvo
Urednik/ci
Darovec, Darko ; Strčić, Petar
Izdavač
Univerzitetna založba Annales
Grad
Koper
Godina
2011
Raspon stranica
159-178
ISBN
978-961-6732-20-8
Ključne riječi
Franjo Ravnik, Juraj Dobrila, Istran, Naša sloga, tabor
Sažetak
U članku je riječ o političkim, društvenim te kulturnim događanjima u dijelu prostora Zapadne Hrvatske – Istri i Kvarnerskim otocima, koji su u drugoj polovici XIX. st. bili kapitalni za tamošnje hrvatsko stanovništvo. To je pokretanje prvih listova na hrvatskome jeziku – dva sveska kalendara Istran i Naše sloge. U tim se događajima isticao i slovenski svećenik Franjo Ravnik, koji je službovao kao učitelj i svećenik u Kastvu, gdje predaje hrvatski jezik. Od tamo preporodno djeluje. Premda je politički pokret u cislajtanijskoj pokrajini Istri i na Kvarnerskim otocima, u austrijskome dijelu Austro-Ugarske Monarhije, bio tek u počecima, već u dva sveska kalendara naziru se osnove razdvajanja toga pokreta i u ovome kraju, u skladu s politikama Strossmayera i Starčevića. Za vođu prve generacije preporoditelja navedena područja – biskupa J. Dobrilu – kalendar Istran bio je tek uspio pokus. Uspjeh te edicije doveo je do njegova pokretanja prvih novina za Hrvate istarsko-otočnoga prostora – Naše sloge 1870., na čelu sa svećenicima A. Karabaićem i M. Bastianom. Ova je edicija zadovoljila nacionalne i druge potrebe ponajprije hrvatskoga sitnog gradanstva u procesu formiranja. Među te glavne elemente ubraja se i prvi «tabor» održan na Sv. Mihovilu u Rubešima (Kastavština), u svibnju 1871. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1012647-2613 - Povijest zapadne Hrvatske (Istra, Kvarnersko primorje, Gorski kotar, Lika) (Strčić, Petar, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Maja Polić
(autor)