Pregled bibliografske jedinice broj: 543187
Nasilje u mladenačkim vezama: uloga uvjerenja, prepoznavanja nasilja i postavljanja granica
Nasilje u mladenačkim vezama: uloga uvjerenja, prepoznavanja nasilja i postavljanja granica // 20. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Knjiga sažetaka / Čorkalo Biruški, Dinka ; Vukasović, Tena (ur.).
Zagreb: Grafički zavod Hrvatske, 2011. str. 128-128 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 543187 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nasilje u mladenačkim vezama: uloga uvjerenja, prepoznavanja nasilja i postavljanja granica
(Youth dating violence: the role of beliefs, recognizing violence and setting boundaries)
Autori
Löw, Ajana ; Ajduković, Dean ; Sušac, Nika
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
20. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Knjiga sažetaka
/ Čorkalo Biruški, Dinka ; Vukasović, Tena - Zagreb : Grafički zavod Hrvatske, 2011, 128-128
Skup
20. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.04.2011. - 09.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
učestalost činjenja nasilja; učestalost doživljavanja nasilja; adolescenti; uvjerenja o kvalitetnoj vezi; prepoznavanje nasilnih ponašanja
(violence perpetration prevalence; violence victimization prevalence; adolescents; beliefs about quality relationships; recognizing violent behaviour)
Sažetak
Brojna istraživanja ukazala su da pogrešna uvjerenja o osobinama zdrave veze, slabo prepoznavanje nasilnih ponašanja i niži socioekonomski status predstavljaju rizične faktore za činjenje i doživljavanje nasilje u adolescentskim vezama.Viši stupanj doživljavanja nasilja često je povezan i sa slabijim poznavanjem osobnih prava u vezi i manjom sklonosti postavljanja osobnih granica. Istraživački modeli predikcije činjenja i doživljavanja nasilja u vezi provjeravani su u istraživanju s učenicima trećih razreda srednjih škola koji su imali iskustvo veze u posljednjih 6 mjeseci (N=898). Primijenjena je Skala uvjerenja o kvalitetnoj vezi, Skala važnosti prava u vezi, Skala sklonosti postavljanja osobnih granica, Skala prepoznavanja nasilnog ponašanja u vezi, Iskustvo počinjenih nasilnih ponašanja, Iskustvo doživljenih nasilnih ponašanja te pitanja o sociodemografskim podacima i duljini trajanja veze. Slabije prepoznavanje nasilnih ponašanja povezano je s većom čestinom činjenja nasilja u vezi kod oba spola. Značajnim prediktorom nasilja koje čine djevojke pokazala su se pogrešna uvjerenja o kvalitetnoj vezi. Češće doživljavanje nasilja u vezi kod djevojaka povezano je sa slabijim postavljanjem osobnih granica i lošijim prepoznavanjem nasilnih ponašanja. Značajan prediktor čestine doživljavanja partnerskog nasilja kod oba spola su pogrešna uvjerenja o tome što čini kvalitetnu vezu. Važnost osobnih prava u vezi, školski uspjeh i vrsta škole ne pridonose značajno objašnjenju varijance niti jednog kriterija, dok je dulje trajanje veze povezano s većom čestinom činjenja nasilja kod oba spola. Ovim modelom objašnjeno je ukupno 11, 1% varijance činjenja nasilja kod mladića i 12, 7% kod djevojaka, te 3, 0% varijance doživljavanja nasilja kod mladića i 5, 2% kod djevojaka. Kada se u model za predviđanje činjenja nasilja uvede i čestina doživljavanja nasilja, udio objašnjene varijance kod oba spola dramatično se povećava. Raspravljene su moguće interpretacije dobivenih nalaza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb