Pregled bibliografske jedinice broj: 543174
EKOLOGIJA PIKOPLANKTONA U ESTUARIJU RIJEKE OMBLE
EKOLOGIJA PIKOPLANKTONA U ESTUARIJU RIJEKE OMBLE, 2011., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 543174 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EKOLOGIJA PIKOPLANKTONA U ESTUARIJU RIJEKE OMBLE
(ECOLOGY OF PICOPLANKTON IN THE OMBLA ESTUARY)
Autori
Bobanović-Ćolić, Svjetlana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.07
Godina
2011
Stranica
125
Mentor
Hrenović, Jasna
Ključne riječi
estuarij; fitoplankton; pikoplankton; protozooplankton; fizikalno-kemijski parametri; rijeka Ombla
(estuary; phytoplankton; picoplankton; protozooplankton; physical-chemical parameters; Ombla river)
Sažetak
Ombla je visoko stratificiran estuarij s malim kolebanjima plime i oseke. Područje estuarija je dosada nedovoljno ekološki istraženo. Istraživanja pikoplanktona provedena su na tri postaje uzduž estuarija Omble tijekom 1999. i 2000. godine. Analizirane su sezonske, vertikalne i prostorne oscilacije uzduž estuarija istraživanih parametara te utjecaj na njih fizikalno-kemijskih parametara ; fitoplanktona te protozooplanktona. Abundancija bakterioplanktona, autotrofnih (miksotrofnih) i heterotrofnih piko i nano flagelata te cijanobakterija po prvi put za estuarij Omble je određena epifluorescentnom metodom. Biomasa pikoplanktona je izražena kao količina organskog ugljika. Pikoplankton pokazuje izrazitu sezonsku i vertikalnu raspodjelu s maksimumima u toplijem dijelu godine i u sloju iznad halokline. U pikoplanktonu najbrojniji je bakterioplankton (87, 70-90, 98 %). Tip predacije na bakterioplanktonu se sezonski mijenja i u hladnijem dijelu godine ovisi o količini hranjivih soli, a u toplijem dijelu godine o predatorima. Prema količini organskog ugljika u pikoplanktonu najveći udio imaju cijanobakterije (61, 05 %) i bakterije (33, 38 %) što pokazuje omjer između količine organskog ugljika bakterija, heterotrofnih flagelata i cijanobakterija koji iznosi 4, 36:0, 54:7, 97. Temperatura, salinitet i dotok riječne vode imaju najveći utjecaj na pikoplankton ekosustava estuarija rijeke Omble.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
275-0000000-3186 - Struktura planktonskih populacija u trofičkom gradijentu u južnom Jadranu (Batistić, Mirna, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku