Pregled bibliografske jedinice broj: 542958
Partnersko nasilje u mladenačkim vezama
Partnersko nasilje u mladenačkim vezama // III. Znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja „Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu – izazov obitelji, školi i zajednici“: Program i sažeci izlaganja / Kolesarić, Vladimir ; Ručević, Silvija, Šincek, Danijela (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010. str. 34-34 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 542958 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Partnersko nasilje u mladenačkim vezama
(Adolescent dating violence)
Autori
Sušac, Nika ; Ajduković, Dean ; Löw, Ajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III. Znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja „Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu – izazov obitelji, školi i zajednici“: Program i sažeci izlaganja
/ Kolesarić, Vladimir ; Ručević, Silvija, Šincek, Danijela - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010, 34-34
Skup
Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu – izazov obitelji, školi i zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nasilje u romantičnim vezama; nasilje u vezama adolescenata; partnersko nasilje
(romantic relationship violence; adolescent relationships violence; partner violence)
Sažetak
U svrhu utvrđivanja raširenosti i čestine nasilja u romantičnim vezama mladih i nekih drugih varijabli, konstruiran je instrument koji može služiti evaluaciji preventivnih programa i praćenju promjena u ovoj populaciji. Instrument je u proljeće 2010. primijenjen na 623 učenika trećih razreda u 52 srednje škole u svim dijelovima Hrvatske. Sastoji od socio-demografskih pitanja, pitanja o iskustvu veze u posljednjih 6 mjeseci i 8 upitnika: Uvjerenja o tome što je dobra / zdrava veza, Prepoznavanje nasilnog ponašanja u vezama, Spremnost za postavljanje granica, Poznavanje svojih prava u vezi, Iskustvo doživljenog nasilja u vezi, Iskustvo počinjenog nasilja u vezi, Spremnost na traženje pomoći u slučaju nasilja u vezi i Spremnost na pružanje pomoći. U uzorku je zastupljeno 55, 7% mladića i 44, 3 % djevojaka, te 54, 6 % učenika strukovnih škola i 45, 4 % učenika koji pohađaju gimnaziju. Utvrđeno je da postoje neke značajne razlike između djevojaka i mladića. Djevojke imaju točnija uvjerenja o tome što je zdrava veza, bolje poznaju svoja prava u vezi, no manje su spremne na postavljanje granica u vezi od mladića. Uz to, djevojke su spremnije i tražiti i pružati pomoć u slučaju nasilja u vezi. Što se iskustva nasilja tiče, djevojke izjavljuju kako u vezi čine više emocionalnog i fizičkog nasilja nego što su to iskazali mladići. Djevojke doživljavaju manje ovih oblika nasilja, te nasilja općenito, nego što su za sebe izjavili mladići. Iako djevojke doživljavaju više seksualnog nasilja, nema značajne razlike u izjavama o počinjenju seksualnog nasilja između djevojaka i mladića. Dobiveni rezultati u suprotnosti s ranim istraživanjima koja su pokazivala da djevojke u vezi doživljavaju više fizičkog nasilja i nasilja općenito, a da su mladići češće počinitelji fizičkog i seksualnog nasilja te nasilja općenito. Ovi podaci upućuju na moguću promjenu obrasca ponašanja u vezama mladih, što je sukladno novim istraživanjima u Sjevernoj Americi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb