Pregled bibliografske jedinice broj: 542801
Trendovi klimatskih elemenata i indeksa na području šumskih ekosustava sredozemne Hrvatske
Trendovi klimatskih elemenata i indeksa na području šumskih ekosustava sredozemne Hrvatske // Zbornik sažetaka znanstvenog skupa Šumarstvo i poljoprivreda hrvatskog Sredozemlja na pragu Europske unije / Matić, Slavko ; Tomić, Franjo ; Anić, Igor (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2011. str. 12-12 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 542801 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trendovi klimatskih elemenata i indeksa na području šumskih ekosustava sredozemne Hrvatske
(Trends of climatic elements and factors in the area of Mediterian Croatia forest ecosystems)
Autori
Ugarković, Damir ; Tikvić, Ivica ; Vučetić, Marko ; Seletković, Zvonko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka znanstvenog skupa Šumarstvo i poljoprivreda hrvatskog Sredozemlja na pragu Europske unije
/ Matić, Slavko ; Tomić, Franjo ; Anić, Igor - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2011, 12-12
ISBN
978-953-154-987-5
Skup
Šumarstvo i poljoprivreda hrvatskog Sredozemlja na pragu Europske unije
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 13.10.2011. - 14.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
oborina; temperatura zraka; Langov kišni faktor; linearni trend; sredozemne šume
(Precipitation; temperature of air; Lang rain factors; linear trend; mediterian forest ecosystems)
Sažetak
Klima je kompleksan ekološki čimbenik, koji opisujemo pomoću različitih klimatskih elemenata i pojava koji utječu na razvoj vegetacije i njeno prirodno rasprostranjenje. Za šumsku vegetaciju najvažnije su temperature zraka, količine oborina, vlaga zraka i vjetar. Mediteransko-litoralni vegetacijski pojas obuhvaća stenomediteransku, eumediteransku i submediteransku vegetacijsku zonu. Svaka od tih vegetacijskih zona se odlikuje posebnim klimatskim obilježjima koja utječu na razvoj vegetacije. Cilj istraživanja je bio utvrditi linearne trendove i njihovu signfikantnost za vrijednosti godišnjih količina oborine, temperature zraka i Langovog kišnog faktora na području sredozemne Hrvatske. Tendencije smanjenja ili povećanja pojedinih klimatskih elemenata i indeksa analizirane su pomoću linearnog trenda. Za istraživanje trendova klimatskih elemenata na području sredozemne Hrvatske odabrane su meteorološke postaje sa najduljim razdobljem motrenja. Na području submediteranske vegetacijske zone odabrane su meteorološke postaje Rijeka, Crikvenica i Sinj. Na području eumediteranske vegetacijske zone odabrana je meteorološka postaja Rovinj, a na području stenomediteranske vegetacijske zone meteorološke postaje Hvar i Lastovo. Na svim meteorološkim postajama je utvrđen negativan trend vrijednosti godišnjih količina oborina i Langovog kišnog faktora, osim na meteorološkoj postaji Rijeka, gdje je utvrđeno povećanje godišnjih količina oborina i vrijednosti Langovog kišnog faktora. Trendovi temperatura zraka na svim meteorološkim postajama su pozitivni. Vrijednosti Langovog kišnog faktora se na području istraživanja smanjuju, što ide u prilog povećanju aridnosti područja. Šumska vegetacija sredozemne Hrvatske prilagođena je na određene klimatske uvjete koji prevladavaju u tom području. Ti se uvjeti mijenjaju kroz vrijeme, a to se odražava na rast i razvoj svih organizama. Pretpostavljene klimatske promjene mogu dovesti do promjena u prostornoj razdiobi šumske vegetacije, promjeni u sastavu, strukturi i proizvodnosti šumskih ekosustava, promjeni ekološke stabilnosti, zdravstvenog stanja šuma te općekorisnih funkcija šuma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682041-0561 - Vitalnost i modeli propadanja stabala u nizinskim šumskim ekosustavima Hrvatske (Tikvić, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
068-0682041-2778 - Oštećenost, trendovi ugroženosti i način sanacije šumskih ekosustava Hrvatske (Seletković, Zvonko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod,
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Profili:
Ivica Tikvić
(autor)
Zvonko Seletković
(autor)
Damir Ugarković
(autor)
Marko Vučetić
(autor)