Pregled bibliografske jedinice broj: 542552
Radioaktivni Jod-131 ili kirurški zahvat u liječenju Gravesove hipertireoze
Radioaktivni Jod-131 ili kirurški zahvat u liječenju Gravesove hipertireoze // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 132 (2010), 355-360 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 542552 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radioaktivni Jod-131 ili kirurški zahvat u liječenju Gravesove hipertireoze
(RADIOIODINE VERSUS SURGERY IN THE TREATMENT OF GRAVES’ HYPERTHYROIDISM)
Autori
Jukić, Tomislav ; Staničić, Josip ; Petric, Vlado ; Kusić, Zvonko
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 132
(2010);
355-360
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Gravesova bolest – radioterapija; kirurgija; Radioizotopi joda – terapijska primjena; doziranje; nuspojave
(Graves disease – radiotherapy; surgery; Iodine radioisotopes – therapeutic use; administration and dosage; adverse effects)
Sažetak
Najčešći uzrok hipertireoze u djece i odraslih osoba je autoimunosna Gravesova (Basedowljeva) bolest. U liječenju Gravesove hipertireoze primjenjuju se više od 60 godina tireostatici, kirurški zahvat i radiojodna terapija. Najraširenija je primjena tireostatika. Međutim, remisija uz tireostatike može se očekivati u 20– 50% odraslih osoba i 20–30% djece. Metode definitivnog liječenja Gravesove hipertireoze su jod-131 (radiojod) ili kirurški zahvat. Obje metode liječenja imaju prednosti i nedostatke, a odabir uglavnom ovisi o dobi, osobnom izboru, popratnim bolestima i drugim individualnim osobinama bolesnika, ali i dostupnosti pojedine metode liječenja. Radiojodna terapija je jednostavan, siguran, efikasan i ekonomičan postupak definitivnog liječenja Gravesove hipertireoze. Primjenjuje se ambulantno i može se primijeniti u bolesnika u hipertireozi. Zbog toga se u odraslih osoba s Gravesovom hipertireozom većinom preferira liječenje jodom-131, a vrlo malo bolesnika upućuje se na kirurški zahvat. Radiojod je osobito metoda izbora u starijih bolesnika i kardiopata u kojih je indiciran odmah nakon postizanja eutireoze tireostaticima. Kirurški zahvat uglavnom je indiciran u mlađih bolesnika, u slučaju individualnog izbora ili u posebnim indikacijama. Jasne indikacije za operativno liječenje Gravesove hipertireoze su: suspektni ili dokazani malignitet, koegzistirajuća patologija koja zahtijeva kirurški zahvat, trudnoća ili dojenje, velika guša (teža od 80 grama) ili guša sa simptomima i znakovima kompresije, teške toksične nuspojave na tireostatike, potreba brze kontrole bolesti, dob do 5 godina i aktivna oftalmopatija. Rizik od kirurškog liječenja obrnuto je proporcionalan s iskustvom operatera, a danas se preferira gotovo totalna odnosno totalna tireoidektomija. Konačni ishod obaju oblika liječenja često je hipotireoza koju ne treba smatrati posljedicom liječenja jer se nadomjesnom terapijom hormonima štitnjače postiže hormonski ekvilibrij.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
134-1342428-2430 - Karcinogeneza u štitnjači i gušavost u Hrvatskoj (Kusić, Zvonko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE