Pregled bibliografske jedinice broj: 542299
Nacionalni naspram nadnacionalnih identiteta: kontekstualizacija teme u literaturu objavljenu u Hrvatskoj(1990.-2007.)
Nacionalni naspram nadnacionalnih identiteta: kontekstualizacija teme u literaturu objavljenu u Hrvatskoj(1990.-2007.), 2008., diplomski rad, preddiplomski, Odjel za sociologiju, Zadar
CROSBI ID: 542299 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nacionalni naspram nadnacionalnih identiteta: kontekstualizacija teme u literaturu objavljenu u Hrvatskoj(1990.-2007.)
(National versus supranational identity: A Contextualization of the Topic into Literature Published in Croatia (1990-2007))
Autori
Bilić, Cvjetka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Odjel za sociologiju
Mjesto
Zadar
Datum
14.10
Godina
2008
Stranica
28
Mentor
Tomić-Koludrović, Inga
Ključne riječi
nacionalizam; nacionalni identitet; nadnacionalne institucije; Hrvatska; EU
(nationalism; national identity; supranational institutions; Croatia; EU)
Sažetak
U radu se nacionalizam, nacionalna identifikacija, te odnos prema nadnacionalnom identitetu istražuje kontekstualizacijom tih pojmova u literaturu koja je objavljivana u Hrvatskoj do 1992. do 2007. godine. Prema istraživanjima provođenim u tom razdoblju u Hrvatskoj, te literaturi koja je teorijski obrađivala navedene fenomene, može se primijetiti da je u regijama koje su bile u blizini ratnih događanja ili su same bile pogođene ratom, nacionalna i socijalna isključivost bila znatnije izražena nego u regijama koje nisu bile značajnije pogođene ratom. Stoga se nacionalna identifikacija, ali i socijalna isključivosti i nacionalizam u pojedinim hrvatskim regijama u navedenom razdoblju mogu promatrati kao posljedica stupnja uključenosti u ratna zbivanja (Sekulić, 2004). Drugi čimbenik koji snažno utječe na nacionalnu identifikaciju je i religija, odnosno religijska vjerovanja koja također jačaju u kriznim situacijama, te koja često u tim okolnostima pridonose snažnijoj mobilizaciji masa (Čičak-Chand, 1998). Iz literature koja se objavljuje posljednjih godina od kada su osnaženi procesi priključivanja Europskoj Uniji, može se očitati da nacionalna identifikacija koja je u Hrvatskoj tijekom rata bili izuzetno snažna i snažno poticana od strane političkih elita, postepeno slabi. To slabljenje, nije međutim, posljedica samo podrške integracijskim procesima, nego i jačanja procesa modernizacije i globalizacije koje općenito rastvaraju prostor nacije-države u suvremenim društvima(Katunarić, 2007). Literatura koja prati te promjene u Hrvatskoj lavira, pak, između straha od mogućnosti da se izgubi nacionalni identitet zbog jačanja navedenih procesa s jedne strane, te straha od pretjeranog nacionalnog zatvaranja i jačanja nacionalizma zbog osjećaja gubljenja nacionalnog identiteta, s druge strane. U radu se pokazuje kako se to laviranje mijenjalo od opravdavanja jačanja nacionalnih identiteta i nacionalizma tijekom rata do elaboriranja korisnosti nadnacionalnih institucija koje u procesima globalizacije ne samo da ne ugrožavaju, nego dapače, transformiraju načine iskazivanja nacionalnih identiteta i potiču pojavljivanje globalnih identiteta.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-0762385-2380 - Hrvatsko društvo: identitet, mobilnost i nove tehnologije (Tomić-Koludrović, Inga, MZOS ) ( CroRIS)
Profili:
Inga Tomić-Koludrović
(mentor)