Pregled bibliografske jedinice broj: 540922
Perifitonske zajednice na sedrenim barijerama i njohova uloga u stvaranju sedre
Perifitonske zajednice na sedrenim barijerama i njohova uloga u stvaranju sedre, 2010. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 540922 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Perifitonske zajednice na sedrenim barijerama i njohova uloga u stvaranju sedre
(Periuphytic comunity on travertine barriers and their role in tufa formation)
Autori
Plenković-Moraj, Anđelka ; Kerovec, Mladen ; Ternjej, Ivančica ; Mihaljević, Zlatko ; Gligora Udovič, Mraija ; Kralj Borojević, Koraljka ; Žutinić, Petar ; Bartovsky, Vlado ; Goreta, Gordana
Izvornik
Studija Biološkog odsjeka PMFa
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2010
Ključne riječi
perifiton; NP Krka
(periphyton; NP Krka)
Sažetak
Kontinuirano istraživanje naseljavanja perifitonskih zajednica istraživano na umjetnim podlogama obuhvatilo je jednogodišnje razdoblje, a odvijalo se na tri, po ekološkim obilježjima različita lokaliteta na rijeci Krki (Krčić, Roški slap i Skradinski buk). Umjetne obraštajne podloge bile su izložene djelovanju različitih temperaturnih gradijenta te različitim utjecajima brzine strujanja vode. Intenzitet naseljavanja perifitona u rijeci Krki pod direktnim je utjecajem veličine protoka i temperature vode rijeke Krke. Predstavnici makroskopskih beskralješnjaka pripadaju skupinama: Chironomidae, Oligochaeta, Ephemeroptera, Trichoptera i Hydrozoa, a algi skupinama: Cyanobacteria, Chrasophyta, Bacillariophyta te Chlorophyta. Od makroskopskih beskralješnjaka u perifitonskoj su zajednici najbrojnije zastupljene ličinke hironomida i oligoheta, a od alga skupina Bacillariophyceae. Najveći broj jedinki makroskopskih beskralješnjaka, na svim postajama, zabilježen je u ljetnom razdoblju, dok je najmanji broj jedinki, također na svim postajama, zabilježen u zimskom razdoblju naseljavanja. S obzirom na autotrofne organizme generalno se može zaključiti da su Cyanobacteria na svim lokalitetima tijekom godine podjednako zastupljene, da skupina Chlorophyta pokazuje tendenciju porasta u kasno proljetnom i ljetnom razdoblju dok skupina Baciallariophyta dominira tijekom cijelog istraživanog razdoblja s tendencijom porasta u zimskim mjesecima kada nisu u kompeticiji za prostor hranjive tvari.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0000000-1229 - Utjecaj ekoloških čimbenika na slatkovodne alge u krškim vodama Hrvatske (Plenković-Moraj, Anđelka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Gordana Goreta
(autor)
Petar Žutinić
(autor)
Zlatko Mihaljević
(autor)
Mladen Kerovec
(autor)
Koraljka Kralj Borojević
(autor)
Anđelka Plenković-Moraj
(autor)
Ivančica Ternjej
(autor)