Pregled bibliografske jedinice broj: 540891
Ideja nacije u Antuna Gustava Matoša
Ideja nacije u Antuna Gustava Matoša // Hum (Mostar), 7 (2011), 7; 178-202 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 540891 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ideja nacije u Antuna Gustava Matoša
(The Idea of Nation of Antun Gustav Matoš)
Autori
Kozina, Filip
Izvornik
Hum (Mostar) (1840-233X) 7
(2011), 7;
178-202
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
nacija ; jezik ; etničko podrijetlo ; teritorij ; zajednička povijest ; politika
(nation ; language ; ethnic origin ; territory ; common history ; politics)
Sažetak
U radu se analizira ideja nacije u Antuna Gustava Matoša (1873.-1914.) koja proizlazi iz njegovih književnih tekstova, odnosno konstitutivni elementi koji čine njezine temelje. Polazeći od pretpostavke da nacija nije proizvoljni politički konstrukt jednog vremena, nego produkt povijesne evolucije niza kohezivnih identifikacijskih čimbenika određene skupine ljudi, nastojimo izdvojiti njezinu formulu u hrvatskim okvirima. Temeljne sastavnice Matoševe ideje nacije sukladne su srednjoeuropskom principu razvoja nacija, pa analiziramo njegove misli o jeziku, teritoriju, povijesnom iskustvu te mitovima i simbolima karakterističnima za ljude sa zajedničkim etničkim podrijetlom. U skladu s tezom da se nacija politički želi ostvariti u državi, posebna se pozornost pridaje istociljnom političkom i ekonomskom djelovanju, koji otkrivaju važnost voljnog momenta u izgradnji i bivanju dijelom nacije. Matoševa ideja nacije otkriva se kao koherentan, dinamičan i interkulturan ideal, koji odbacuje isključivost nacionalističkog diskursa te tako i danas pokazuje aktualnost i korisnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-130-1301070-1053 - Kanoni i stereotipi. Zapadnoslavenske književnosti iz hrvatske perspektive (Ivanković, Katica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Filip Kozina
(autor)