Pregled bibliografske jedinice broj: 540152
Nova svojstva u genetskoj procijeni goveda
Nova svojstva u genetskoj procijeni goveda // Zbornik predavanja, VII. Savjetovanja uzgajivača goveda u RH. Vukovar, hotel "Lav", 10. i 11. studenoga 2011. godine / Bulić, Vesna (ur.).
Zagreb: HLAD-Papirna konferencija, N. Halpera 1, Pluska, 2011. str. 85-89 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 540152 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nova svojstva u genetskoj procijeni goveda
(New traits in the genetic evaluation of cattle)
Autori
Špehar, Marija ; Štepec, Miran ; Potočnik, Klemen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik predavanja, VII. Savjetovanja uzgajivača goveda u RH. Vukovar, hotel "Lav", 10. i 11. studenoga 2011. godine
/ Bulić, Vesna - Zagreb : HLAD-Papirna konferencija, N. Halpera 1, Pluska, 2011, 85-89
Skup
VII. Savjetovanja uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 10.11.2011. - 11.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
svojstva ; genetska procjena ; goveda
(traits ; genetic evaluation ; cattle)
Sažetak
Povečanje proizvodnje (mlijeko, sir, ...)i ostvarenje odgovarajuće ekonomske dobiti može se postići određenim napretkom u tehnologiji ali i uzgojno-selekcijskim radom. Naime selekcijom izabiramo "najbolje" životine za gospodarski značajna svojstva te ih koristmo kao roditelje slijedećih generacija potomaka. Fenotipska vrijednost kao mjera izražaja izražaja pojedinog svojstva vjetovana je genotipom životinje i okolinom u kojoj se ona nalazi. U okolišne čimbenike ubrajao sve negenetske faktore kao što su stadij i redosljed laktacije, dob životinje, sezona tljenja, način držanja, hranidba itd., te ih nesmijemo zanemariti budući da oni imaju ovisno o svojstvu, najveći utjecaj na fenotip životinje (imeđu 70 i 80%). Genetsku vrijednost životinje ne znam i to je ono što nam u praksi predstavlja problem. Zapravo, mi nju procjenjujemo na osnovi fenotipske vrijednosti tj. kontrole proizvodnosti. U Hrvatskoj se genetsko vrednovanje provodi po istim načelia kao i u ostalim državama koje su članice ICAR- a. Izračun uzgojnih vrijednosti (UV) temelji se na metodologiji mješovitih linearnih metoda, te se kao rezultat dobije najbolja linearna nepristrana procjena (BLUP. Korištenjem mješovitih modela istovremeno se upotrebljavaju fenotipske vrijednosti, porijeklo i genetski parametri za analizirana svojstva u danoj populaciji. Mješoviti model u kojem se istovremeno procjenjuje UV za sve životinje (bikove i krave), uz korištenje porijekla kojim se ostvaruj genetske veze između životinja zove se animal model. Jednostavnije rečeno, animal modelom se procjenjuje UV svih životinja uključenih u model, odnosno UV životinja koje imaju mjerenja temeljem povezanosti preko porijekla. Procjena UV u Hrvatskoj se provodi za holstein i simentalsku pasminu i to za svojstva mliječnosti (količina mlijeka, mliječne masti i bjlančevina) ; svojstva vanjštine (17 pojedinačnih svojstava i skupne ocjene za okvir, noge, vime i mliječni karakter kod holstein pasmine tj, 21 pojedinačno svojstvo i skupne ocjene za okvir, noge, vime i mišičavost kod simentalske pasmine) ; svojstva fitnesa i to za broj somatskih stanica, prenatalna uginuća teladi i lakoću teljenja (paternalna i maternalna komponenta). Kod simentalske se pasmine genetski vrednuju i svojstva tovnosti (neto prirast i klase mesa).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0793448-3572 - Značajke protoka mlijeka pri strojnoj mužnji krava (Mijić, Pero, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Marija Špehar
(autor)