Pregled bibliografske jedinice broj: 540077
Korištenje financijskih izvještaja i pokazatelja kod donošenja kreditnih odluka u bankama
Korištenje financijskih izvještaja i pokazatelja kod donošenja kreditnih odluka u bankama // Savjetovanje Jesen-2011 / Grgo Runtić (ur.).
Split : Brela: Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2011. (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 540077 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korištenje financijskih izvještaja i pokazatelja kod donošenja kreditnih odluka u bankama
(Usage of financial reports and ratios in bank crediting decisions)
Autori
Pervan, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Savjetovanje Jesen-2011
/ Grgo Runtić - Split : Brela : Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2011
Skup
Savjetovanje Jesen-2011
Mjesto i datum
Brela, Hrvatska, 20.10.2011. - 22.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
računovodstvene informacije; kreditne odluke
(accounting informations; crediting decisions)
Sažetak
Procjena boniteta predstavlja bitan element u odnosima banaka i klijenata, te je stoga korisno poznavati osnovne elemente postupka procijene boniteta u banci. Empirijska analiza je pokazala da izabrane banke imaju dosta razvijene modele za procjenu boniteta, koji obuhvaćaju više komponenti. Praksa pokazuje da je osim financijske komponente važna i nefinancijska komponenta koja obuhvaća analizu karakteristika poduzeća, dosadašnji odnos s bankom, karakteristike uprave i vlasnika poduzeća, stupanj ovisnost o kupcima, dobavljačima, očekivana kretanja u industriji, itd. Što se tiče financijske komponente iz primjera banaka X d.d. i Y d.d. jasno je da se obrađuju gotovo sve skupine financijskih pokazatelja, pri čemu se svaki pokazatelj rangira i ocjenjuje. Banke pritom vode računa da se idealne vrijednosti pokazatelja razlikuju po industrijama. Zbrajanjem i ponderiranjem svih komponenti modela dolazi se do konačne ocjene i klasifikacije klijenta u jednu od rizičnih skupina, što je osnova za definiranje kamatne stope i budućih odnosa s klijentom. Banka Z d.d. pokazuje da se u zadnje vrijeme koriste i sofisticirane statističke metode koje računovostvene informacije pretvaraju u prognoze o vjerojatnost blokade žiro računa. Takva metodologija ubrzava obradu kreditnih zahtijeva i omogućava smanjivanje rizika od nenaplate potraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0000000-0733 - Modeli računovodstvenog izvještavanja i harmonizacija sa zahtjevima EU (Ramljak, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split
Profili:
Ivica Pervan
(autor)