Pregled bibliografske jedinice broj: 539958
Genotoksični učinak preparata za izbjeljivanje zubi na oralnu sluznicu
Genotoksični učinak preparata za izbjeljivanje zubi na oralnu sluznicu, 2011., diplomski rad, diplomski, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 539958 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Genotoksični učinak preparata za izbjeljivanje
zubi na oralnu sluznicu
(Genotoxic effect of bleaching agents on the oral
mucosa)
Autori
Par, Matej
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
07.07
Godina
2011
Stranica
30
Mentor
Tarle, Zrinka
Ključne riječi
izbjeljivanje zubi ; vodikov peroksid ; genotoksičnost
(tooth bleaching ; hydrogen peroxide ; genotoxicity)
Sažetak
Za izbjeljivanje zubi koriste se preparati na bazi vodikova peroksida, karbamid peroksida i natrijevog perborata. Aktivni spoj svih preparata za izbjeljivanje je vodikov peroksid koji pokazuje genotoksicni ucinak in vitro. Svrha ovog rada bila je istražiti moguci genotoksicni ucinak dvaju preparata za izbjeljivanje vitalnih zubi u klinickim uvjetima, uz strogo pridržavanje uputa proizvodaca o njihovoj uporabi. Istraživanje je provedeno na 12 ispitanika koji su podijeljeni u dvije skupine po 6 ispitanika, u prvoj skupini primijenjen je preparat tvornickog imena Zoom2 (Discus Dental, SAD), a u drugoj Opalescence Boost (Ultradent, SAD). Svakom ispitaniku su u dva odvojena brisa uzeti uzorci stanica s podrucja gingive i sluznice gornje usnice. Brisovi su uzeti tri puta: neposredno prije, neposredno nakon te 72 sata nakon postupka izbjeljivanja zubi. Uzorci su analizirani mikronukleus testom i procijenjena je genotoksicnost upotrijebljenih preparata na epitelne stanice oralne sluznice. Srednje vrijednosti pojedinih markera genotoksicnosti usporedene su neparametrijskim hi-kvadrat testom, uz razinu znacajnosti od 0.05. Statisticki znacajno povecanje ukupnog broja mikronuklea te ucestalosti karioreksa i karioliza pronadene su u uzorcima uzetim s gingive 72 sata nakon izbjeljivanja preparatom Zoom2. Postupak izbjeljivanja preparatom Boost pokazao je nešto vecu genotoksicnost: ukupni broj mikronuklea bio je statisticki znacajno povecan u uzorku s gingive, ali i u uzorku s usnice koji su uzeti 72 sata nakon izbjeljivanja, a dodatno je u uzorku s gingive bio statisticki znacajno povecan i broj stanica s više od 3 mikronuklea.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0352851-0410 - Nanostruktura restaurativnih materijala i interakcije s tvrdim zubnim tkivima (Tarle, Zrinka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb