Pregled bibliografske jedinice broj: 539157
Da li je metabolički sindrom povezan s terapijskom rezistencijom u depresivnih bolesnika?
Da li je metabolički sindrom povezan s terapijskom rezistencijom u depresivnih bolesnika? // Program i zbornik sažetaka 5.Hrvatskog kongresa o psihofarmakoterpiji s međunarodnim sudjelovanjem / Jakovljević, Miro (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2011. str. 44-45 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 539157 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Da li je metabolički sindrom povezan s terapijskom rezistencijom u depresivnih bolesnika?
(Is metabolic syndrome associated with treatment resistance in depressive patients?)
Autori
Muck-Šeler, Dorotea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Program i zbornik sažetaka 5.Hrvatskog kongresa o psihofarmakoterpiji s međunarodnim sudjelovanjem
/ Jakovljević, Miro - Zagreb : Medicinska naklada, 2011, 44-45
Skup
5.Hrvatski kongres o psihofarmakoterpiji s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 12.10.2011. - 15.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
antidepresivni lijekovi; metabolički sindrom; terapijski odgovor; depresija
(antidepressant drugs; metabolic syndrome; treatment response; depression)
Sažetak
Depresija je složeni, heterogeni poremaćaj i sve veći svjetski zdravstveni problem. Usprkos intenzivnim istraživanjima neurobiološka i genetska podloga depresije nije jasna. Između ostaloga smatra se da postoji povezanost između depresije i metaboličkog sindroma (MetS) koja može biti obostrana. MetS može biti jedan od rizičnih čimbenika za razvoj depresije u starijoj dobi, a s druge strane depresivni bolesnici, posebice žene, skloni su razvoju MetS. Metabolički sindrom (MetS) čini niz metaboličkih čimbenika rizika u koje se ubrajaju dislipidemia, povišeni krvni tlak, povišena koncentracija glukoze udružena s rezistencijom na inzulin i proupalno stanje. Za definiranje MetS koriste se različiti dijagnostički kriteriji kao što su preporuke Europske grupe za istraživanje inzulinske rezistencije (European Group for the Study of Insulin Resistance ; EGIR), preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, kriteriji Američkog endokrinološkog udruženja (ACE) i kriteriji NCEP/ATP III (National Cholesterol Education Program/Adult Treatment Panel III). Najčešće se koriste pet kriterija NCEP/ATP III: 1. opseg struka ≥ od 88 cm (žene) i ≥102 cm (muškarci) ; 2.arterijski krvni tlak ≥ 135/85 mmHg ; 3. koncentraciju glukoze ≥ 6, 1 mmol/L ; 4. koncentraciju triglicerida ≥1, 7 mmol/L ; 5. koncentraciju HDL kolesterola <1, 3 mmol/L (žene) i <1, 0 mmol/L (muškarci). Ispunjavanje barem tri od pet kriterija NCEP/ATP III ukazuje na MetS. Usprkos velikom broju antidepresivnih lijekova, uočeno je da u nekih depresivnih bolesnika izostaje terapijski učinak i nakon monoterapije s dva ili više antidepresiva u odgovarajućoj dozi i trajanju liječenja. Bolesnici s terapijski rezistentnom depresijom (TRD) zahtjevaju veći broj hospitalizacija što znači i povećane troškove liječenja. Biološka podloga TRD nije jasna. Iako postoji veliki broj istraživanja MetS u depresiji, u literaturi nema podataka o povezanosti TRD i MetS. Od posebne je važnosti odrediti povezanost između TRD i pojedinih komponenti MetS zbog povećanog rizika za razvoj dijabetesa i kardiovaskularnih oboljenja u blesnika s TRD.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982522-2457 - Farmakogenomika i proteomika serotoninskog i kateholaminskog sustava (Muck-Šeler, Dorotea, MZOS ) ( CroRIS)
098-0982522-2455 - Molekularna podloga i liječenje psihijatrijskih i stresom izazvanih poremećaja (Pivac, Nela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Dorotea Muck-Šeler
(autor)