Pregled bibliografske jedinice broj: 537820
Model razvoja zaštićenog područja kao opći model razvitka ruralnih regija
Model razvoja zaštićenog područja kao opći model razvitka ruralnih regija // Gospodarske i kulturne odrednice regionalnog identiteta : zbornik radova sa znanstvenog skupa Globalizacija i regionalni identitet 2011 / Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana (ur.).
Osijek: Sveučilište J.J. Strossmayer, Ekonomski fakultet, Poljoprivredni fakultet, 2011. str. 219-242 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 537820 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Model razvoja zaštićenog područja kao opći model razvitka ruralnih regija
(Protected area development model as general model for development of rural areas)
Autori
Štambuk, Maja ; Marinović Golubić, Marica ; Bušljeta, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Gospodarske i kulturne odrednice regionalnog identiteta : zbornik radova sa znanstvenog skupa Globalizacija i regionalni identitet 2011
/ Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana - Osijek : Sveučilište J.J. Strossmayer, Ekonomski fakultet, Poljoprivredni fakultet, 2011, 219-242
ISBN
978-953-253-099-5
Skup
Znanstveni skup Globalizacija i regionalni identitet 2011
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 16.09.2011. - 17.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ruralni prostor; zaštićeno područje; lokalna zajednica; održivi razvoj
(rural development; protected area; local community; sustainable development)
Sažetak
Osnovna ideja rada je propitati mogućnosti da se neke sastavnice razvojnih planova zaštićenih područja, osobito parkova prirode i nacionalnih parkova, analiziraju i potom uključe kao integralni dijelovi općeg razvojnog modela ruralnih područja. U ruralnim regijama nalaze se prostori prirodnih i kulturnih vrijednosti, nižeg ili višeg zaštitarskog značaja i interesa, ali gotovo uvijek vrijedni posebne pažnje prilikom planiranja i implementacije razvojnih projekata. Ruralni prostori uvijek zahtijevaju cjelovit/integralni pristup. Ondje se uvijek susreću, za razliku od grada, priroda i mala društva, s razvojnim mogućnostima koje računaju na trajne lokalne prirodne resurse. Upravo to je pravi razlog da se ondje ograniči obavljanje djelatnosti koje bi mogle narušiti prirodno-kulturnu ravnotežu ruralnih regija. S druge strane, ključno je prepoznati i poticati lokalna tradicijska znanja, iskustva i proizvode, ali i uvoditi nove inovativne i održive oblike privređivanja kako bi se stanovništvu omogućio kvalitetan i bogat život. Ovakav pristup ukupnom ruralnom teritoriju dugoročno bi smanjio postojeće regionalne razlike u stupnju razvijenosti. Kao jedan od bitnih ciljeva primjene prilagođenog modela za zaštićena područja jest djelovati na promjene u ponašanju lokalnog stanovništva, disciplinu u provođenju određenih preporuka u odnosu prema okolišu. Na tome bi trebao inzistirati svaki razvojni projekt u ruralnoj sredini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Napomena
Autorica Maja Štambuk je istraživač na navedenom projektu.
POVEZANOST RADA
Projekti:
010-0792389-1365 - Posttranzicijski identitet ruralnog prostora Slavonije i Baranje (Šundalić, Antun, MZOS ) ( CroRIS)
194-1941535-1509 - Društvena re/konstrukcija na ruralnom teritoriju: razvojna samoodrživost (Šikić-Mićanović, Lynette, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek,
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb