Pregled bibliografske jedinice broj: 53733
Plan održivog razvoja obalnoga i otočnoga područja - master plan jadrana
Plan održivog razvoja obalnoga i otočnoga područja - master plan jadrana // Međunarodni kongres Energija i okoliš 2000 : XVII. znanstveni skup o energiji i zaštiti okoliša : zbornik radova = International Congress Energy and the Environment 2000 : 17th Scientific Conference on Energy and the Environment : proceedings / Franković, Bernard (ur.).
Rijeka: Hrvatska stručna udruga za sunčevu energiju, 2000. str. 45-50 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 53733 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Plan održivog razvoja obalnoga i otočnoga područja - master plan jadrana
(Sustainable development plan for the coastal and island area - master plan of the Adriatic)
Autori
Mastrović, Margita ; Randić, Andrija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Međunarodni kongres Energija i okoliš 2000 : XVII. znanstveni skup o energiji i zaštiti okoliša : zbornik radova = International Congress Energy and the Environment 2000 : 17th Scientific Conference on Energy and the Environment : proceedings
/ Franković, Bernard - Rijeka : Hrvatska stručna udruga za sunčevu energiju, 2000, 45-50
ISBN
953-6886-02-2
Skup
Međunarodni kongres Energija i okoliš (17 ; 2000)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 25.10.2000. - 27.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
održivi razvoj; zaštita okoliša; obalno područje; prostorno planiranje
(sustainable development; environmental protection; coastal area; physical planning)
Sažetak
U obalnom području Republike Hrvatske živi trećina ukupnog stanovništva, dužina razvedene obale je preko 5.800 km, ima više tisuća otoka, otočića i hridi, pet je nacionalnih parkova na moru ili u priobalnom području, razvijen je pomorski promet, turizam i ribarstvo, što ovaj prostor čini izuzetno osjetljivim i nadasve vrijednim. Radi usklađivanja razvoja i zaštite okoliša uslijed pojačanog razvoja gospodarstva u ovom području, već šezdesetih godina započeto je s izradom prostornih planova, koji su danas prerasli u obalno planiranje i upravljanje sukladno održivom razvoju. Kako je globalno i specifično značenje obalnog područja kontinuitet i aktualnost hrvatske politike na državnoj, sektorskoj i lokalnoj razini, Hrvatska Vlada je postavila kao jedan od ključnih ciljeva utvrditi uvjete održivog razvitka Jadranskog obalnog i otočnog prostora. U okviru Pakta o stabilnosti, odobrena su financijska sredstva za Program zajedničkog pristupa integralnom upravljanju Jadranskim morem i obalnim i otočnim područjem tzv. Master plan.Podloga za izradu Master plana je "Preliminarna studija o integralnom upravljanju Jadranskim bazenom", koja je izrađena u okviru međunarodne suradnje, odnosno trilateralne mješovite hrvatsko-talijansko-slovenske komisije za zaštitu voda Jadranskog mora i obalnih područja. Koordinator izrade Master plana je Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja Republike Hrvatske- Područna jedinica za zaštitu mora i priobalja, a Europska investicijska banka je zadužena od strane Europske unije za pripremu projekta i prikupljanje financijskih sredstava od potencijalnih donora za realizaciju projekta. U tijeku je izrada projektnog zadatka, a početak izrade očekuje se u 2001.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA