Pregled bibliografske jedinice broj: 537284
Uloga transfontanelskog obojenog Dopplera u neonatologiji
Uloga transfontanelskog obojenog Dopplera u neonatologiji // Osnovni tečaj ultrazvuka u hitnim stanjima u djece / Filipović-Grčić, Boris (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2011. str. 78-88 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 537284 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga transfontanelskog obojenog Dopplera u neonatologiji
(Role of transfontanelar color Doppler in neonatology)
Autori
Đuranović, Vlasta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Osnovni tečaj ultrazvuka u hitnim stanjima u djece
/ Filipović-Grčić, Boris - Zagreb : Medicinska naklada, 2011, 78-88
Skup
Poslijediplomski tečaj I. kategorije Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu "Osnovni tečaj ultrazvuka u hitnim stanjima u djece"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 03.11.2011. - 05.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
transfontanelski obojeni Doppler; perinatalni moždani infarkt; AV malformacije; intrakranijske infekcije; hidrocefalus; moždana smrt
(transfontanelar color Doppler; perinatal stroke; AV malformations; intracranial infections; hydrocephalus; brain death)
Sažetak
Doppler UZV je neinvazivna metoda za ispitivanje moždane hemodinamike kod novorođenčadi, dojenčadi i djece u raznim patološkim stanjima kao što su: hemodinamske promjene nakon perinatalne asfiksije, intrakranijske hemoragije, infekcija, kod moždane smrti, hidrocefalusa, vaskularnih anomalija itd. Pri tom se upotrebljavaju tri vrste dopler uređaja koji rade na doplerovom principu, a to su: kontinuirani, pulzirajući i obojeni dopler. Obojeni dopler istodobno daje podatke o anatomskim strukturama mozga i strujanju krvi u njima. Velike moždane arterije: prednja moždana arterija, arterija karotis interna i bazilarna arterija /ACA, ICA, BA/ mogu se prikazati u koronarnim i sagitalnim presjecima kroz veliku fontanelu kao akustički prozor, a srednja moždana arterija /MCA/ u aksijalnom presjeku kroz tanku temporalnu kost, pazeći na kut upada između sonde i krvne žile koji treba biti što manji, radi točnosti mjerenja brzina. Nakon zatvaranja velike fontanele, pregled se izvodi kroz temporalnu kost u aksijalnom presjeku, sondama niže frekvencije /2 MHz/. Dopler sonografija osim neinvazivnosti ima i druge pozitivne osobine: nije štetna po zdravlje, može se upotrebljavati i u inkubatorima ne remeteći pri tom uvjete neophodne intenzivne njege i ponavljati onoliko puta koliko je to potrebno. Upotrebljavjući metodu obojenog doplera u ispitivanju moždane cirkulacije u različitim stanjima, bitno se skraćuje trajanje UZV pregleda, koji postaje sigurniji i jednostavniji, tako da je u svijetu već pronašao svoje mjesto u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Međutim, važno je znati da se do 15% pogrešaka u mjerenju može pripisati ispitivaču i u idealnim uvjetima rada, zbog čega se ispitivanja obojenim doplerom moraju raditi u strogo kontroliranim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
072-1081870-0025 - Neurorazvojni ishod djece s intrauterinim zastojem rasta i/ili hipoksijom (Mejaški-Bošnjak, Vlatka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Klinika za dječje bolesti Medicinskog fakulteta,
Zdravstveno veleučilište, Zagreb
Profili:
Vlasta Đuranović
(autor)