Pregled bibliografske jedinice broj: 536255
Upravljanje zaštitom građe u knjižnicama: Plan mjera za slučaj katastrofe
Upravljanje zaštitom građe u knjižnicama: Plan mjera za slučaj katastrofe, 2011., diplomski rad, preddiplomski, Filozofski fakultet, Osijek
CROSBI ID: 536255 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravljanje zaštitom građe u knjižnicama: Plan mjera za slučaj katastrofe
(Disaster management in libraries)
Autori
Križanović, Mirjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
01.02
Godina
2011
Stranica
33
Mentor
Hasenay, Damir
Neposredni voditelj
Krtalić, Maja
Ključne riječi
zaštita knjižnične građe; upravljanje zaštitom; katastrofe; preventivna zaštita
(preservation management; disaster management; libraries)
Sažetak
U radu će se prikazati osnove zaštite knjižnične građe i plan mjera sigurnosti u slučaju prirodnih katastrofa ili izazvanih pod utjecajem čovjeka. Knjižnični fond glavni je resurs svake knjižnične ustanove te ga je stoga potrebno pravilno pohraniti, održavati, zaštititi i sanirati nastala oštećenja knjižnične građe. Građa koju čuva knjižnica od velike je važnosti za kulturu, znanje i istraživanja. S obzirom na funkciju knjižnice, zaštita građe bitna je za memoriju, znanje, obrazovanje i istraživačke radove društvene zajednice. Cilj rada je ukazati na važnost pisane baštine koja se treba zaštititi zbog prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Zaštita baštine i kulture predočena je kroz dobro poslovanje knjižnice, suradnju s drugim informacijskim ustanovama, potrebu i zahtjeve korisnika, kvalitetnu komunikaciju i nadasve adekvatnu educiranost i provođenje plana mjera za slučaj katastrofa. Prirodne katastrofe i one uzrokovane čovjekovim djelovanjem nemilosrdno mogu oštetiti povijesnu baštinu, stoga osiguravanje zgrade i građe pomaže u njihovoj zaštiti, jer materijali pisane baštine ukazuju na slabost i potencijalne prijetnje društva i prirode. Rad objašnjava definiciju zaštite, preventivne zaštite, konzerviranja i restauriranja naglašavajući važnost provođenja prije svega preventivnih a zatim i korektivnih mjera zaštite. Objašnjava se važnost zaštite od požara, poplave, rata i krađe te nužnost financijskih ulaganja potrebnih za budućnost očuvanja knjižnične građe. Zaštita se očituje u primjerenom pohranjivanju, rukovanju, korištenju građe unutar i izvan knjižnice. Značajnu ulogu u zaštiti građe i osiguranju pristupa ima i digitalizacija. Cilj je ovoga rada ukazati na važnost planiranja i upravljanja kao preduvjeta za učinkovitu provedbu aktivnosti zaštite.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1221210-0759 - Vrednovanje knjižničnih službi i usluga: akademske i narodne knjižnice (Petr Balog, Kornelija, MZOS ) ( CroRIS)
269-2691220-1018 - Hrvatska pisana baština: teorijske tehnološke pretpostavke organizacije i zaštit (Aparac-Jelušić, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek,
Sveučilište u Zadru