Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 536250

Metodologija opisa stanja arhivskog gradiva


Grašić, Tanja
Metodologija opisa stanja arhivskog gradiva, 2011., diplomski rad, preddiplomski, Filozofski fakultet, Osijek


CROSBI ID: 536250 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Metodologija opisa stanja arhivskog gradiva
(Collection condition survey in archives)

Autori
Grašić, Tanja

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski

Fakultet
Filozofski fakultet

Mjesto
Osijek

Datum
01.09

Godina
2011

Stranica
23

Mentor
Hasenay, Damir

Ključne riječi
arhivi; zaštita arhivskog gradiva; uzroci oštećenja arhivskog gradiva; ispitivanje stanja
(preservation; archives; collection condition survey)

Sažetak
Svrha rada je prikazati način na koji bi se moglo ispitati stanje fonda i zbirki u arhivima. Ispitivanje stanja podrazumijeva pregled i opis izabranog broja jedinica gradiva u arhivima kako bi se uvidjelo koja su oštećenja i glavni uzroci kako bi se mogle poduzeti odgovarajuće mjere zaštite arhivskog gradiva. Osim toga rad donosi i neke osnovne podatke o arhivima i njihovoj djelatnosti, njihovim zadaćama, svrsi i ciljevima. Donose se i podaci o zaštiti gradiva u arhivima, te detalji o papiru kao glavnom materijalu u arhivima, ali također i o drugim materijalima koji se mogu naći u arhivima. Opisuje se koji su sve uzroci propadanja tog gradiva. Oni su podijeljeni na fizikalne, kemijske i biološke. Osim toga rad donosi i informacije koje valja slijediti prilikom izrade plana konzervacije kako bi se što bolje provela preventivna zaštita arhivskog gradiva. Glavni dio rada bazira se na metodama utvrđivanja stanja arhivskog gradiva i taj dio govori o načinu odabira reprezentativnog uzorka koji će se ispitati, o načinu na koji se može izraditi tablica za opis stanja i što ona sve treba sadržavati kako bi bila što jednostavnija za upotrebu te kako bi nakon toga obrada podataka bila što lakša. Nakon što se podaci prikupe potrebno je podatke unijeti u računalo te vidjeti koja su najčešća oštećenja i uzroci. U radu su navedene i kratke upute koje treba slijediti prilikom rukovanja gradivom kada ga se pregledava. Na kraju se donose opcije koje mogu pomoći pri odluci što učiniti s oštećenim gradivom te na samom kraju smjernice koje ako se slijede mogu pomoći pri zaštiti gradiva kako ne bi došlo do daljnjeg ili novog oštećenja kultunog nasljeđa.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti



POVEZANOST RADA


Projekti:
269-2691220-1018 - Hrvatska pisana baština: teorijske tehnološke pretpostavke organizacije i zaštit (Aparac-Jelušić, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Sveučilište u Zadru

Profili:

Avatar Url Damir Hasenay (mentor)


Citiraj ovu publikaciju:

Grašić, Tanja
Metodologija opisa stanja arhivskog gradiva, 2011., diplomski rad, preddiplomski, Filozofski fakultet, Osijek
Grašić, T. (2011) 'Metodologija opisa stanja arhivskog gradiva', diplomski rad, preddiplomski, Filozofski fakultet, Osijek.
@phdthesis{phdthesis, author = {Gra\v{s}i\'{c}, Tanja}, year = {2011}, pages = {23}, keywords = {arhivi, za\v{s}tita arhivskog gradiva, uzroci o\v{s}te\'{c}enja arhivskog gradiva, ispitivanje stanja}, title = {Metodologija opisa stanja arhivskog gradiva}, keyword = {arhivi, za\v{s}tita arhivskog gradiva, uzroci o\v{s}te\'{c}enja arhivskog gradiva, ispitivanje stanja}, publisherplace = {Osijek} }
@phdthesis{phdthesis, author = {Gra\v{s}i\'{c}, Tanja}, year = {2011}, pages = {23}, keywords = {preservation, archives, collection condition survey}, title = {Collection condition survey in archives}, keyword = {preservation, archives, collection condition survey}, publisherplace = {Osijek} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font