Pregled bibliografske jedinice broj: 535989
Promjene u vagalnoj aktivnosti pri supresiji emocija
Promjene u vagalnoj aktivnosti pri supresiji emocija // Empirijska istraživanja u psihologiji / Tošković, Oliver (ur.).
Beograd: Institut za psihologiju i Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu, 2011. str. 202-202 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 535989 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjene u vagalnoj aktivnosti pri supresiji emocija
(Changes in Vagal Activation during Emotional Suppression)
Autori
Gračanin, Asmir ; Kardum, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Empirijska istraživanja u psihologiji
/ Tošković, Oliver - Beograd : Institut za psihologiju i Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu, 2011, 202-202
Skup
Empirijska istraživanja u psihologiji
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 11.02.2011. - 12.02.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
vagalna aktivacija; emocionalna supresija
(vagal activation; emotional suppression)
Sažetak
Cilj eksperimenta bio je ispitati utjecaj pokušaja supresiranja ekspresije pozitivnog i negativnog afekta na promjene u parasimpatičkoj odnosno vagalnoj aktivaciji, te odgovoriti na pitanje da li je taj utjecaj vezan uz intenzitet subjektivnog iskustva i prisutnost emocionalnih ekspresija. Cilj je također bio ispitati postojanje interakcija između dimenzija Petofaktorskog modela ličnosti i pokušaja supresiranja na promjene u vagalnoj aktivaciji. U istraživanju je sudjelovalo 100 ispitanika, studenata različitih fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Emocije su inducirane upotrebom dva standardizirana emocionalna filmska isječka, od kojih je jedan bio namijenjen indukciji pozitivniog a jedan negativnog afekta, te jednog neutralnog, pri čemu je mjerena visokofrekventna varijabilnost rada srca (HF HRV), kao indikator parasimpatičke odnosno vagalne aktivacije. Prikupljeni su podaci o subjektivnom iskustvu i emocionalnim ekspresijama tokom gledanja filmskih isječaka. Korištenje emocionalne supresije je manipulirano različitim uputama koje su primile dvije grupe ispitanika. Ekspresivna supresija je tokom indukcije negativnog afekta dovela do povećanja vagalne aktivacije F(1, 95)=4.03 ; p<0.05, te se pokazalo da je ovaj efekt posljedica truda da se kontroliraju emocije, a ne posljedica smanjenja negativnog afekta odnosno promjena u facijanoj ekspresiji. U skladu s pretpostavkama, pojedine osobine ličnosti Petfaktorskog modela i njihove facete bile su u interakciji s uputom za supresiranje. Kod muških je spitanika na uputu za supresiranje pri indukciji pozitivnog afekta moderatorski efekt imala ekstraverzija F(1, 30)=9.34 ; p<0.01), dok je kod ženskih ispitanika na istu uputu pri indukciji negativnog afekta imala faceta Neuroticizma – ljutita hostilnost F(1, 55)=4.32 ; p<0.05). Rezultati su potvrdili većinu pretpostavki te su interpretirani u skladu s Polivagalnom teorijom i modelom neurovisceralne integracije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0092660-2658 - Osobine ličnosti, emocionalni i socijalni procesi kao odrednice zdravlja (Kardum, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka