Pregled bibliografske jedinice broj: 535880
Uloga obitelji u integraciji djece s teškoćama u razvoju
Uloga obitelji u integraciji djece s teškoćama u razvoju // Znanstveno stručni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Modeli rada s osobama s invaliditetom : knjiga sažetaka / Komadina, Ante (ur.).
Mostar: Hrvatski Caritas, 2011. str. 119-120 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 535880 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga obitelji u integraciji djece s teškoćama u razvoju
(The role of family in integration of children with disabilities)
Autori
Leutar, Zdravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Znanstveno stručni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Modeli rada s osobama s invaliditetom : knjiga sažetaka
/ Komadina, Ante - Mostar : Hrvatski Caritas, 2011, 119-120
Skup
Znanstveno stručni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Modeli rada s osobama s invaliditetom
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 14.10.2011. - 15.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
obitelj; integracija; djeca s teškoćama u razvoju; podrška; društvo
(family integration; children with disabilities; the support; the company.)
Sažetak
Zagovornici socijalnog modela invaliditeta tvrde da naše zapadno kapitalističko društvo konstruira pojam djetinjstva kao razdoblje ovisnosti koje je ograničenog trajanja i koje uključuje predvidljivi napredak prema neovisnom, ekonomski produktivnom, zrelom dobu. Djecu s teškoćama u razvoju, koja nisu u skladu s tim očekivanjima, promatra se kao „socijalni problem“. Stoga je bitan rad na mijenjanju stavova i senzibiliziranju društva i uključivanju djece s teškoćama u razvoju u društvenu zajednicu u kojoj obitelj ima ključnu ulogu. Cilj ovoga rada je dobiti uvid u iskustva obitelji, odnosno roditelja djece s teškoćama u razvoju o uključenosti njihove djece u zajednicu. Problemi koji se žele analizirati su: na koje poteškoće nailaze roditelji i djeca s teškoćama u razvoju , koju ulogu imaju socijalni radnici u podršci obitelji, kakav je odnos okoline prema obitelji djece s teškoćama u razvoju. Podaci su prikupljeni putem fokus grupe u studenom 2010. godine. U fokus grupi je sudjelovalo šest roditelja djece s teškoćama u razvoju, pet osoba ženskog spola i jedna osoba muškog spola, u rasponu dobi od 30 do 55 godina. Za obradu podataka korišten je postupak kvalitativne analize, dok je za organizaciju prikupljenih podataka korištena metoda otvorenog kodiranja. Rezultati pokazuju višestruke poteškoće s kojima se susreće obitelj: razdvajanje obitelji, promjena mjesta boravišta, poteškoće kod uključivanja djece u redovne vrtiće i škole, predrasude odgojitelja, prevelike grupe u vrtiću i školi, stigmatizaciju djece i obitelji, ne respektiranje roditeljskog iskustva od strane stručnjaka, nezainteresiranost stručnih timova u vrtićima i školama, nedostatak stručnjaka, nedostatak asistenata u nastavi i predškolskim ustanovama. Socijalni radnik je najčešće posrednik u informiranju i ostvarivanju prava te pružatelj podrške svim članovima obitelji. Obitelj ima različita iskustva sa socijalnim radnicima: od susretljivosti do neinformiranosti, neempatičnosti i nezainteresiranosti za problematiku obitelji djece s teškoćama u razvoju. Roditelji naglašavaju važnost podržavajuće okoline, prvenstvena podrška su članovi obitelji, važnost razumijevanja na radnom mjestu za specifične potrebe roditelja koji imaju dijete s teškoćama u razvoju te važnost podrške od strane vršnjaka u školi i vrtiću. Dobivenim podacima moguće je potaknuti i senzibilizirati članove uže i šire okoline obitelji djece s teškoćama u razvoju o potrebi veće angažiranosti u integraciji djece s teškoćama u razvoju, smanjivanju predrasuda i radu na podršci kroz adekvatne mjere socijalne i obiteljske politike u društvu s osobitim naglaskom na obrazovanje. Ovaj rad upućuje i na potrebu educiranja i osnaživanja obitelji osoba s invaliditetom u primjeni aktivnih strategija suočavanja s poteškoćama integracije te pronalaženju putova što kvalitetnijeg uključivanja djece s teškoćama u razvoju u društvenu zajednicu kako bi maksimalno djeca razvila i ostvarila vlastite potencijale.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Zdravka Leutar
(autor)