Pregled bibliografske jedinice broj: 535776
Privrženost obitelji i prijateljima i socijalna anksioznost adolescenata
Privrženost obitelji i prijateljima i socijalna anksioznost adolescenata, 2011., diplomski rad, diplomski, Hrvatski studiji, Zagreb
CROSBI ID: 535776 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Privrženost obitelji i prijateljima i socijalna anksioznost adolescenata
(Attachment to family and friends and social anxiety in adolescents)
Autori
Tušek, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb
Datum
27.10
Godina
2011
Stranica
44
Mentor
Zora Raboteg-Šarić
Ključne riječi
privrženost prijateljima; privrženost članovima obitelji; socijalna anksioznost
(attachment to friends; attachment to family members; social anxiety)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je ispitati postoji li povezanost različitih stilova privrženosti prijateljima i dimenzija privrženosti članovima obitelji sa socijalnom anksioznošću kod adolescenata. Istraživanje je provedeno na uzorku od 253 učenika srednjih škola, 132 muškog i 121 ženskog spola u dobi od 14 do 19 godina. Primijenjena je modificirana verzija Brennanovog Inventara iskustava u bliskim vezama (Kamenov i Jelić, 2003) kao mjera privrženosti članovima obitelji, Skala adolescentske privrženosti prijateljima (Wilkinson, 2008), te Skala socijalne anksioznosti za adolescente (La Greca i Lopez, 1998). Rezultati su pokazali da se djevojke i mladići ne razlikuju značajno s obzirom na privrženost članovima obitelji. U usporedbi s mladićima, djevojke pokazuju izraženiju ukupnu socijalnu anksioznost i strah od negativne evaluacije, dok spolne razlike na dimenziji socijalnog izbjegavanja nisu značajne. Korelacijskom analizom utvrđeno je da je socijalna anksioznost adolescenata pozitivno povezana s nesigurnom privrženosti prijateljima te s anksioznom i izbjegavajućom privrženosti roditeljima. Provedene su multiple regresijske analize rezultata za cijeli uzorak s mjerama ukupne socijalne anksioznosti adolescenata, straha od negativne evaluacije i socijalnog izbjegavanja i uznemirenosti kao kriterijskim varijablama i mjerama privrženosti prijateljima i članovima obitelji, te spolom kao prediktorskim varijablama. Nesigurna privrženost prijateljima pokazala se najboljim prediktorom u objašnjenju svih kriterijskih varijabli.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941558-1527 - Odrednice roditeljstva, obiteljski odnosi i psihosocijalna dobrobit djece (Raboteg-Šarić, Zora, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb