Pregled bibliografske jedinice broj: 535404
Farmaceutski botanički vrt "Fran Kušan"
Farmaceutski botanički vrt "Fran Kušan" // Botanički vrtovi i arboretumi hrvatske / Sanja Kovačić, Vanja Nikola Stamenković (ur.).
Zagreb: Sekcija botanički vrtova i arboretuma Hrvatskog botaničkog društva, 2011. str. 29-30 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 535404 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Farmaceutski botanički vrt "Fran Kušan"
(Pharmaceutical Botanical Garden "Fran Kušan")
Autori
Kremer, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Botanički vrtovi i arboretumi hrvatske
/ Sanja Kovačić, Vanja Nikola Stamenković - Zagreb : Sekcija botanički vrtova i arboretuma Hrvatskog botaničkog društva, 2011, 29-30
ISBN
978-953-99774-4-1
Skup
Simpozijs s međunarodnim sudjelovanjem Botanički vrtovi i arboretumi Hrvatske
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Farmaceutski botanički vrt "Fran Kušan"
(Pharmaceutical Botanical Garden "Fran Kušan")
Sažetak
Farmaceutski botanički vrt "Fran Kušan" osnovan je 1947. godine kao jedan od malobrojnih europskih botaničkih vrtova specijaliziranih za uzgoj ljekovitih i otrovnih biljnih vrsta, pa u početku i nosi naziv Botanički vrt ljekovitog i otrovnog bilja. Osnovao ga je prof. dr. sc. Fran Kušan, prvi profesor botanike na Zavodu za Farmaceutsku botaniku na Farmaceutskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i osnivač triju naših botaničkih vrtova od kojih dva postoje i danas (Farmaceutski botanički vrt "Fran Kušan" i Velebitski botanički vrt). S vremenom se Farmaceutski botanički vrt "Fran Kušan" razvio u svojevrsni kulturni i edukacijski objekt, te ga je Republički zavod za zaštitu prirode SR Hrvatske stavio 1969. godine pod posebnu zaštitu kao ''Spomenik prirode (spomenik vrtne arhitekture – botanički vrt)'' i uveo ga u registar zaštićenih objekata. Vrt je smješten u sjevernom dijelu grada Zagreba na nadmorskoj visini od 195 m i zapadnoj ekspoziciji s prosječnim nagibom terena od 13 %. Današnja površina Vrta iznosi 23680 m2 i podijeljen je na dva podjednako velika dijela. U prvom, sistematskom dijelu Vrta nalazi se ukupno 38 ploha od kojih svaka obuhvaća jedan ili nekoliko biljnih redova s važnijim porodicama, rodovima i vrstama. Ovdje su biljne vrste raspoređene prema razvojnom slijedu, počevši od evolucijski starijih pa do onih koje su na vrhuncu stvaranja novih oblika. U sistematskom dijelu Vrta nalaze se još klijalište, priručni rasadnik i dva staklenika u kojima se tijekom hladnog dijela godine čuvaju na hladnoću osjetljive biljne vrste. Drugi dio Vrta oblikovan je tako da su tu predstavljene pojedine biljne zajednice, pretežno šuma kopnenog dijela Hrvatske s pripadajućim ljekovitim biljem. Danas je u Vrtu prisutno oko 1000 različitih biljnih vrsta (većinom ljekovitih, začinskih, otrovnih i medonosnih) koje služe u nastavne, stručne i znanstveno-istraživačke svrhe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0000000-3178 - Mikromorfološka i kemotaksonomska istraživanja nekih vrsta porodice Lamiaceae (Kremer, Dario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Dario Kremer
(autor)