Pregled bibliografske jedinice broj: 535082
Strategije suočavanja s nasiljem i percipirani oblici podrške iz perspektive osoba s invaliditetom
Strategije suočavanja s nasiljem i percipirani oblici podrške iz perspektive osoba s invaliditetom // Zbornik radova Međunarodne znanstvene konferencije »Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava« / Leutar, Zdravka (ur.).
Zagreb: Zaklada Marija De Mattias, 2011. str. 247-262 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 535082 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strategije suočavanja s nasiljem i percipirani oblici podrške iz perspektive osoba s invaliditetom
(The strategies of coping with violence and perceived forms of support from the perspective of people with disabilities)
Autori
Buljevac, Marko ; Gregurić, Milica ; Milić Babić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Međunarodne znanstvene konferencije »Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava«
/ Leutar, Zdravka - Zagreb : Zaklada Marija De Mattias, 2011, 247-262
ISBN
978-953-56322-1-4
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija »Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava«
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 20.10.2010. - 23.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
nasilje; strategije suočavanja; osobe s invaliditetom; oblici podrške
(violence; coping strategies; people with disabilities; types of support)
Sažetak
Strategije suočavanja su različite akcije ponašanja i razmišljanja koje se koriste za nošenje sa stresnom situacijom i njenim prevladavanjem. Razumijevanje strategija suočavanja, kao i razloga zbog kojih se neki uspješno prilagode stresnoj situaciji, dok drugi to nisu u mogućnosti, cilj je koji znanstvenici posljednjih desetljeća pokušavaju dostići. U ovom radu autori nastoje identificirati strategije suočavanja koje osobe s invaliditetom koriste u suočavanju s različitim oblicima nasilja. Postavljeni su sljedeći ciljevi: (1) dobiti uvid u strategije suočavanja kojima se koriste osobe s invaliditetom u slučaju izloženosti različitim oblicima nasilja ; (2) ispitati koje oblike podrške osobe s invaliditetom smatraju potrebnim u slučaju izloženosti nasilju. Podatci su prikupljeni metodom polustrukturiranog intervjua s osobama s invaliditetom na području Hrvatske (N=54). Za obradu podataka korišten je postupak kvalitativne analize sadržaja. Rezultati istraživanja upućuju da osobe s invaliditetom koriste aktivne strategije suočavanja, primjerice suprotstavljanje počinitelju nasilja i prijavljivanje počinitelja nasilja nadležnim tijelima. Kod nekih osoba s invaliditetom prisutne su i pasivne strategije suočavanja (prešućivanje, izbjegavanje, povlačenje). U skladu s drugim istraživačkim ciljem, utvrđeno je da osobe s invaliditetom smatraju da su im potrebni sljedeći oblici podrške: razgovor o nasilju, podrška bliskih osoba, osnaživanje od strane stručnjaka i drugih članova okoline te zakonska zaštita. Dobivenim podatcima moguće je potaknuti i senzibilizirati članove uže i šire okoline osoba s invaliditetom o potrebi veće angažiranosti u prevenciji i sankcioniranju nasilja nad osobama s invaliditetom. Ovaj rad upućuje i na potrebu educiranja i osnaživanja osoba s invaliditetom u primjeni aktivnih strategija suočavanja s nasiljem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb