Pregled bibliografske jedinice broj: 535028
Specifičnosti etike istraživanja nasilja nad djecom
Specifičnosti etike istraživanja nasilja nad djecom // III. Znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja "Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu - izazov obitelji, školi i zajednici" - Program i sažeci izlaganja / Kolesarić, Vladimir ; Ručević, Silvija ; Šincek, Daniela (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010. str. 41-42 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 535028 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnosti etike istraživanja nasilja nad djecom
(Specifics of the Ethics in Research Studies with Children)
Autori
Ajduković, Marina ; Rajter, Miroslav ; Sušac, Nika
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
III. Znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja "Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu - izazov obitelji, školi i zajednici" - Program i sažeci izlaganja
/ Kolesarić, Vladimir ; Ručević, Silvija ; Šincek, Daniela - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010, 41-42
ISBN
978-953-314-028-5
Skup
III. Znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Etika istraživanja; nasilje nad djecom; pristanak za sudjelovanje
(Research ethics; violence against children; consent)
Sažetak
U ovom izlaganju će biti opisane etičke dileme i postupci koji su korišteni pri provođenju epidemiološkog istraživanja zlostavljanja i zanemarivanja djece koje se provodi u okviru FP7 projekta BECAN. U Etičkom kodeksu istraživanja s djecom u Hrvatskoj predviđeno je korištenje aktivnog pristanka za istraživanja za koja postoji opravdana sumnja da mogu imati nepovoljan učinak na dijete. Za dijete do 14. godine pisani ili usmeni pristanak daje roditelj, dok dijete starije od 14 godina samo daje pisani pristanak. No kad se radi o nasilju u obitelji opravdano je postaviti pitanje o mogućem konfliktu interesa roditelja da dijete ne sudjeluje u istraživanju u kojem bi se moglo otkriti doživljeno nasilje i prava djeteta da se izrazi o ovom značajnom aspektu života. Ovo pitanje je pogotovo značajno ukoliko dijete jasno izrazi želju da sudjeluje u istraživanju, a roditelj je na obrascu za pristanak naveo da to ne dozvoljava. Opravdano je i pitanje kako formulirati informacije, posebno za roditelje i posebno za djecu, na temelju kojih će dati svoj pristanak. Trebaju li se u informacijama navesti vrlo detaljni podaci o istraživanju ili je dozvoljena određena razina prikrivanja navođenjem da se radi o ispitivanju odgojnih postupaka? Značajno etičko pitanje je i ostvarivanje načela korisnosti nalaza istraživanja za unapređivanje života djece. Kolika treba biti (ne)posredna korist nalaza istraživanja za dijete koje u njemu sudjeluje? Može li djetetu biti dovoljno saznanje da će se temeljem rezultata istraživanja u budućnosti unaprijediti mjere prevencije i zbrinjavanja djece koja su izložena nasilju. Što istraživač može neposredno pružiti djetetu koje ima iskustva sa zlostavljanjem, a sudjeluje u anonimnom grupnom istraživanju anketnog tipa? Ova i druga etička pitanja će se analizirati pod vidom inkluzivnog modela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1431 - Djeca, mladi, obitelji i socijalni razvoj Hrvatske (Ajduković, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb