Pregled bibliografske jedinice broj: 534951
Faunističke, ekološke i zoogeografske karakteristike sovica (Noctuidae, Lepidopetra) Gorskog kotara
Faunističke, ekološke i zoogeografske karakteristike sovica (Noctuidae, Lepidopetra) Gorskog kotara // Šumarski list : znanstveno-stručno i staleško glasilo Hrvatskoga šumarskog društva, 117 (1993), 9-10; 369-382 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 534951 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Faunističke, ekološke i zoogeografske karakteristike sovica (Noctuidae, Lepidopetra) Gorskog kotara
(Faunal Ecological and Zoogeographical Characteristics of Noctuids (Noctuidae Lepidoptera) of Gorski kotar(Republic of Croatia))
Autori
Kučinić, Mladen ; Šašić, Martina ; Balen, Sofija
Izvornik
Šumarski list : znanstveno-stručno i staleško glasilo Hrvatskoga šumarskog društva (0373-1332) 117
(1993), 9-10;
369-382
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
fauna; Noctuidae
Sažetak
U ovome radu iznesen je cjelovit prikaz faune sovica Gorskog kotara. Pregledom literature i entomoloških zbirki Hrvatskog prirodoslovnog muzeja utvrdili smo za to područje 181 vrstu sovica. Za sve vrste dan je prikaz lokaliteta na kojima su zabilježene, zoogeografska pripadnost, karakteri higrofilnosti, štetnosti i migracije. Vrste Mormo maura L. i Amphipyra tragopoginis Cl. po prvi puta su utvrđene za područje Gorskog kotara. Sovice Agrochola leavis Hbn. i Euclida triquetra Schiff. zabilježene su za područje Hrvatske samo u Gorskom kotaru, a vrste: Hadena friligrama Esp., Acantholeucania loreyi Dup i Eutelia adulatrix Hbn. registrirane na tome prostoru, jedini su nalazi za njen kontinentalni dio. Prema podacima o broju registriranih vrsta sovica za Slavoniju, Hrvatsko zagorje, Zagreb, Turopolje i Liku možemo zaključiti da je u Gorskom kotaru registrirano 65-75% potencijalnih vrsta. Higrofilni karakter pokazuje 18 vrsta, strogo higrofilni 7, pojavu migracija 23, a štetnosti 31 vrsta sovica. Zoogeografska analiza pokazala je da su dominantne vrste euroazijskog areala (62, 4 %) sto je zbog položaja Gorskog kotara i za očekivati. Relativno veliki postotak (22, 1%) mediteranskoazijskih vrsta uvjetovan je utjecajem mediterana na ovo područje kao i migracijom nekih faunističkih elemenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija