Pregled bibliografske jedinice broj: 534945
Procjena kultivara ozimog ječma obzirom na uvjete uzgoja Republike Hrvatske
Procjena kultivara ozimog ječma obzirom na uvjete uzgoja Republike Hrvatske // Zbornik sažetaka: Četvrti međunarodni znanstveno i stručni skup-Hrvatsko oplemenjivanje bilja , sjemenarstvo, rasadničarstvo i europske integracije / Prof. dr. sc. Zdravko Matotan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agronomsko društvo, 2011. str. 41-42 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 534945 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena kultivara ozimog ječma obzirom na uvjete
uzgoja Republike Hrvatske
(Estimation of winter barley varieties regarding
production condition in Croatia)
Autori
Lalić Alojzije, Abičić Ivan, Šimić Gordana, Kovačević Josip, Novoselović Dario, Guberac Vlado
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka: Četvrti međunarodni znanstveno i stručni skup-Hrvatsko oplemenjivanje bilja , sjemenarstvo, rasadničarstvo i europske integracije
/ Prof. dr. sc. Zdravko Matotan - Zagreb : Hrvatsko agronomsko društvo, 2011, 41-42
ISBN
978-953-6485-29-1
Skup
Četvrti međunarodni znanstveno i stručni skup- Hrvatsko oplemenjivanje bilja , sjemenarstvo, rasadničarstvo i europske integracije
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 28.09.2011. - 30.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ječam ; sorta ; okolina ; interakcija
(barley ; cultivar ; environment ; interaction)
Sažetak
Procjena učinka interakcije između genotipa i okoliša ima značajnu ulogu u utvrđivanju razlika između sorti po pitanju stabilnosti i adaptabilnosti, te u karakterizaciji sorti uvjetima uzgoja. Analiza utjecaja interakcije između genotipa i okoliša može poslužiti kao selekcijski kriterij u procesu oplemenjivanja, ali i kao osnova za preporuku određene sorte u komercijalnoj proizvodnji. Oplemenjivanje na specifičnu adaptabilnost u cilju povećanja uroda zrna i namjenske kvalitete zrna za određenu subregiju unutar pojedine regije važna je strategija iskorištenja pozitivne interakcije genotip*okolina. Na temelju procjene velikog utjecaja okoline, naročito utjecaja godine Costa i sur. (2001) ukazali su da je selekciju opravdano provoditi u duljem vremenskom periodu, te da nije preporučljivo povećanje broja lokacija kao alternativno rješenje u smjeru skraćenja oplemenjivačkog postupka. U pokusima 2008/2009. do 2010/11 godine na lokalitetima u Tovarniku, Novoj Gradiški, Požegi, Slavonskom Brodu i Osijeku istraživano je 25 sorti ozimog dvorednog i višerednog ječma.Istraživanje je provedeno na pet lokacija, koje se odlikuju različitim tipom tla. Pokus je postavljen u tri ponavljanja i s dvije norme sjetve (300 zrna/m2 i 450 zrna/m2). Veličina osnovne parcelice iznosila je 7, 56 m2. Istraživan je interakcijski učinak sorta*okolina, a procijenjeni su parametri stabilnosti za urod zrna, hektolitarsku masu zrna, sadržaj proteina i škroba. Grafičkim prikazom biplot analize za AMMI1 model prikazane su vrijednosti glavnih efekata i prve interakcijske osi, a za AMMI2 model prikazane su vrijednosti prve i druge interakcijske osi za interpretaciju interakcije genotip*okolina, te su konstruirani biploti za 15 lokacija i 25 sorti ozimog ječma (Gauch, 1992 ; Vargas i sur., 1999 ; Tarakanovas and Ruzgas, 2006). Provedena analiza, te ostvareni urodi zrna ukazuju da u provedenim uvjetima proizvodnje najbolje rezultate uroda i parametara kvalitete zrna možemo očekivati kod sorti Maxim, Bravo, Trenk, Barun uz visoku stabilnost uroda zrna. Parametri stabilnosti ukazuju da sorte Vanessa, Plaisant, Favorit i Lord pokazuju povoljniju reakciju na urod zrna kod ekstenzivnijih uvjeta proizvodnje, ali uz značajno različite razine uroda zrna Na temelju „Cluster“ analize i dendograma za urod zrna, sadržaj bjelančevina, hektolitarsku masu zrna i količinu škroba na nižoj i višoj razini združivanja, se uočavaju grupe sorti koje se mogu okarakterizirati na temelju forme klasa (dvoredni i višeredni), duljine vegetacije, visine stabljike, otpornosti na polijeganje, te genetskog podrijetla sorti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
073-0730718-0536 - Razvoj QTL pomoću molekularnih markera za svojstva kvalitete pšenice (Novoselović, Dario, MZOS ) ( CroRIS)
073-0730718-0550 - Genotipizacija i razvoj germplazme pivarskog i krmnog ječma (Lalić, Alojzije, MZOS ) ( CroRIS)
073-0731674-0552 - Fiziologija stresa i gospodarska svojstva različitih kultivara pšenice i ječma (Kovačević, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
079-0730718-0259 - Genotip i stresni učinci u proizvodnji i kvaliteti sjemena pšenice i ječma (Guberac, Vlado, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poljoprivredni institut Osijek,
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Vlado Guberac
(autor)
Alojzije Lalić
(autor)
Josip Kovačević
(autor)
Dario Novoselović
(autor)
Gordana Šimić
(autor)
Ivan Abičić
(autor)