Pregled bibliografske jedinice broj: 534396
Mišljenje Slavonaca/ki o narodima i vjerama
Mišljenje Slavonaca/ki o narodima i vjerama // Gospodarske i kulturne odrednice regionalnog identiteta / Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana (ur.).
Osijek: Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2011. str. 11-26 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 534396 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mišljenje Slavonaca/ki o narodima i vjerama
(Opinion of Slavonians About the Nations and Religions)
Autori
Cifrić, Ivan ; Trako Poljak, Tijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Gospodarske i kulturne odrednice regionalnog identiteta
/ Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana - Osijek : Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2011, 11-26
ISBN
978-953-253-099-5
Skup
Gospodarske i kulturne odrednice regionalnog identiteta
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 16.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
narodi; političke; religijske i socijalnoekološke orijentacije; Slavonija; vjere
(nations; political; religious and socioecological orientations; Slavonia; religion)
Sažetak
Hrvatsko društvo prije dvadesetak godina ušlo je u tranziciju koja je radikalno izmijenila političke, gospodarske i socijalne odnose, ali su se zadržala neka objektivna identitetska obilježja, poglavito ona povezana s narodima, kulturnom tradicijom i religijom. Danas je Hrvatska pred ulaskom u EU, pa su važni i odnosi između socijalnih skupina i njihova uzajamna percepcija, poglavito mišljenje o narodima i vjerama. Mišljenja Slavonaca/ki o narodima i vjerama središnja je tema rada. U radu se iznose rezultati empirijskog istraživanja provedenog na reprezentativnom uzorku (N=1008, 2010) punoljetnog stanovništva Republike Hrvatske. Za potrebe ovoga rada izdvojeni su ispitanici (N=198) u pet županija na području Slavonije. Korišten je instrument iz istraživanja 2004. godine koji je sadržavao popis od devet naroda i šest vjeroispovijesti te ateiste. Svakoj čestici pridodana je skala od pet stupnjeva koji su izražavali mišljenja: od «izrazito loše» do «izrazito dobro». U radu su prikazani su osnovni rezultati percepcije naroda i vjera. Primjenom faktorske analize pod komponentnim modelom uz GK kriterij za zaustavljanje ekstrakcije faktora, utvrđena su tri faktora, odnosno latentne dimenzije: Narodi (F1), Hrvati i katolici (F2) i Vjere (F3). Primjenom analize varijance utvrđene su razlike u percepciji naroda i vjera s obzirom na sociodemografska obilježja ispitanika, te religijske, političke i socijalnoekološke orijentacije ispitanika. Rezultati istraživanja 2010. uspoređeni su s rezultatima iz 2004. godine i utvrđene statistički značajne razlike u prosjecima na većini čestica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301180-0915 - Modernizacija i identitet hrvatskog društva. Sociokulturne integracije i razvoj (Cifrić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb