Pregled bibliografske jedinice broj: 534214
Integracija staro-novo u povijesnim cjelinama Istre
Integracija staro-novo u povijesnim cjelinama Istre // Zbornik 6. konferencije o integrativnoj zaštiti / Vjekoslava Sanković-Simčić (ur.).
Banja Luka: Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa republike Srpske, 2011. str. 103-123 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 534214 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Integracija staro-novo u povijesnim cjelinama Istre
(Integration of new in historic town centers in Istria)
Autori
Irma Huić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik 6. konferencije o integrativnoj zaštiti
/ Vjekoslava Sanković-Simčić - Banja Luka : Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa republike Srpske, 2011, 103-123
ISBN
978-99955-640-7-0
Skup
6. Regionalna konferencija o integrativnoj zaštiti
Mjesto i datum
Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 04.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Istra; prostorni plan; kulturno dobro; zaštita; razvoj naselja
(Istria; urban planing; historic building; protection; town development)
Sažetak
Zakon o prostornom planiranju iz 1994. godine i Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara iz 1999. godine uveli su obavezu izrade konzervatorskih podloga kao sastavnih dijelova prostorno planske dokumentacije za zaštićene povijesne cjeline. Konzervatorske podloge pokušale su definirati uvjete očuvanja povijesnog urbanog prostora, od urbanističke matrice, veličine parcela i orijentacije građevina prema ulici do popunjavanja praznog prostora unutar naselja. Kao značajniji trend pokazala se namjera planera i konzervatora da se ne širi građevinsko područje naselja već da se popunjavaju praznine unutar postojećih građevinskih područja i granica naselja. Na primjerima nekoliko istarskih naselja (Barban, Poreč, Labin i Pazin) analizirat će se konzervatorski i planerski pristup zaštićenim povijesnim jezgrama, postupak provedbe te predložiti novi integralni proces očuvanja graditeljske i urbanističke baštine. Odabrana naselja predstavljaju karakteristične tipove unutar regije: Poreč kao središte rimskog municipija i grad sa jezgrom upisanom na WHL, Barban kao ranosrednjovjekovno manje naselje, Pazin kao administrativno i povijesno urbano središte bez antičkih korijena te Labin kao veće srednjevjekovno naselje sa antičkim korijenima. Rezultat provedenih analiza bit će podaci o: • tretmanu graditeljskog nasljeđa, • tretmanu javnih prometnih i pješačkih površina i • tretmanu slobodnih i zelenih površina Prostor je razmatran u kontekstu odnosa najranijih oblika osnovnih urbano- arhitektonskih jedinica kojima je organizirano naselje. Ovi odnosi su razmatrani na dostupnim povijesnim prikazima, katastarskim podlogama i usporedbom s današnjim stanjem, što dopušta konkretne zaključke. Prostorno - plansko - arhitektonske karakteristike odlučuju o karakteru naselja i njegovih sastavnih dijelova. U Istri je povijena urbanistička matrica očuvana gotovo u potpunosti. Opasnost predstavlja popunjavanje povijesno slobodnih prostora novom izgradnjom čime se mijenjaju povijesne vizure, namjena prostora i matrica. Predlaže se revizija ranije usvojenog pristupa popunjavanja slobodnih prostora unutar naselja te revitalizacija istih kroz njihovu povijesnu namjenu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Projekti:
054-0543089-2967 - Urbanističko i pejsažno naslijeđe Hrvatske kao dio europske kulture (Obad-Šćitaroci, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb
Profili:
Irma Huić
(autor)