Pregled bibliografske jedinice broj: 534195
Umjeravanje analizatora ozona s osvrtom na mjerenja u Gradištu i Makarskoj
Umjeravanje analizatora ozona s osvrtom na mjerenja u Gradištu i Makarskoj // Zbornik radova Petog znanstveno-stručnog skupa "Zaštita zraka '07" / Šega, Krešimir (ur.).
Velika Gorica: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2007. str. 363-370 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 534195 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Umjeravanje analizatora ozona s osvrtom na mjerenja u Gradištu i Makarskoj
(Ozone analyzer calibration and an overview of measurements in Gradiste i Makarska)
Autori
Premec, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova Petog znanstveno-stručnog skupa "Zaštita zraka '07"
/ Šega, Krešimir - Velika Gorica : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2007, 363-370
ISBN
978-953-6609-05-5
Skup
Peti znanstveno-stručni skup "Zaštita zraka '07"
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 09.10.2007. - 13.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prizemni ozon; umjeravanje; metode mjerenja
(surface ozone; calibration; measurement methods)
Sažetak
Ozon, iako manjinski sastojak atmosfere, ima značajan učinak na čitav živi svijet na Zemlji. Izravno antropološko djelovanje može dovesti do sniženih koncentracija ozona u stratosferi, a povišenih koncentracija u prizemnom graničnom sloju. Takve neuravnotežene situacije mogu uzrokovati poremećaj radijacijske ravnoteže Zemlje, te dovesti do niza štetnih učinaka na različite materijale, biljke, ali i na ljudsko zdravlje. Iako su se prva mjerenja prizemnog ozona na našem području pojavila još krajem 19. stoljeća, intenzivnije praćenje stanja prizemnog ozona započinje tek krajem 20. stoljeća. Državni hidrometeorološki zavod je započeo s mjerenjima na lokacijama Daruvar i Ogulin, da bi zbog reprezentativnosti, 2006. godine mjerenja bila preseljena na nove lokacije, Gradište i Makarska. Kao mjerni sustavi koriste se analizatori ozona koji rade na principu UV apsorpcije, opremljeni GSM modemom za izravnu komunikaciju i prijenos podataka u bazu u Zagreb. U cilju osiguranja pouzdanosti i kvalitete podataka, paralelno s mjerenjima na terenu, u laboratoriju je uspostavljen sustav za umjeravanje analizatora ozona. Sustav se sastoji od generatora čistog zraka, pumpe i primarnog etalona za prizemni ozon TEI 49C PS. Mjerna sljedivost osigurana je umjeravanjem u akreditiranom laboratoriju, u Pragu. S obzirom da je Meteorološki laboratorij započeo proces akreditacije prema normi HRN EN ISO/IEC 17025, ovim radom se nastoji dati prikaz metoda mjerenja, umjeravanja i procjene mjerne nesigurnosti, te prikazati preliminarne rezultate mjerenja na novim lokacijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod