Pregled bibliografske jedinice broj: 533984
Ranosrednjovjekovni koštani propletači s nalazišta Torčec – Prečno pole - prilog poznavanju slavenskog naseljavanja Podravine
Ranosrednjovjekovni koštani propletači s nalazišta Torčec – Prečno pole - prilog poznavanju slavenskog naseljavanja Podravine // Archaeologia Adriatica, 3 (2009), 1; 335-346 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 533984 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ranosrednjovjekovni koštani propletači s nalazišta
Torčec – Prečno pole - prilog poznavanju
slavenskog naseljavanja Podravine
(Early Medieval Thatching Needles from the Site of
Torčec - Prečno pole: a Contribution to Knowledge
of the Slavic settlement of the Drava River Basin)
Autori
Sekelj Ivančan, Tajana
Izvornik
Archaeologia Adriatica (1846-4807) 3
(2009), 1;
335-346
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Torčec-Prečno Pole I ; koštani propletači ; Slaveni ; 7. stoljeće
(Torčec-Prečno pole I ; bone thatching needles ; Slavs ; 7th century)
Sažetak
U radu se obrađuju neobjavljeni predmeti od kosti prikupljeni prigodom sustavnih arheoloških istraživanja nalazišta Torčec – Prečno Pole I u Podravini. Slični ili jednaki predmeti, nazivani propletači obično su interpretirani kao alatka za propletanje pruća, slame i drugih biljnih vlakana. Tri predmeta su anatomski i zoološki prepoznati kao kosti tibia-e u ovce ili koze. Propletači pripadaju skupini predmeta koji su služili za svakodnevne potrebe i čest su nalaz u slavenskim naseljima, a susreću se i u ranosrednjovjekovnim grobljima. U srednjovjekovnim naseljima šireg europskog područja pronalaženi su u objektima fortifikacijskog karaktera, ruralnim naseljima otvorenog tipa kao i naseljima dužeg trajanja uz crkvu i groblje. Kako ova vrsta predmeta sama po sebi ne pokazuju neke tipološko-kronološke značajke, a na obje je vrste nalazišta (naselja i groblja) veoma široko datirana, od najranijeg srednjeg vijeka pa na dalje, valja istaknuti da tri primjerka propletača potječu iz jedne zatvorene cjeline, objekta koji je radiokarbonskom C14 metodom datiran u vrijeme oko polovine 7. stoljeća, te je za pretpostaviti da su naši primjerci propletača bili u upotrebi tijekom druge polovine 7. stoljeća. Ukoliko promišljamo o funkciji ovih predmeta pronađenih u objektima uz sam stari meandar rijeke Drave, valja imati na umu da je ribolov bio zasigurno veoma značajan izvor hrane (pronađeno nekoliko ulomaka ribljih kostiju) te je moguće da su naši propletači služili za izradu ribarskim mreža ili košara od pruča kojim su ondašnji žitelji Torčeca lovili ribu. Rezultati novijih arheoloških istraživanja potkrijepljeni C14 datumima ukazuju da je na položaju Prečno Pole I u Torčecu postojalo naselje oko sredine ili u drugoj polovini 7. stoljeća čiji su stanovnici u svojoj svakodnevnici upotrebljavali koštane propletače.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Tajana Sekelj Ivančan
(autor)