Pregled bibliografske jedinice broj: 533957
Grobnik – posrednik utjecaja u okviru kultura mlađeg željeznog doba sjevernoga Jadrana
Grobnik – posrednik utjecaja u okviru kultura mlađeg željeznog doba sjevernoga Jadrana // Znanstveni skup Grobnišćina:tragovi, znakovi i smjerokazi / Juretić, Vlasta (ur.).
Čavle: Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine, 2011. str. 11-11 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 533957 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Grobnik – posrednik utjecaja u okviru kultura mlađeg željeznog doba sjevernoga Jadrana
Autori
Blečić Kavur, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveni skup Grobnišćina:tragovi, znakovi i smjerokazi
/ Juretić, Vlasta - Čavle : Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine, 2011, 11-11
Skup
Znanstveni skup Grobnišćina:tragovi, znakovi i smjerokazi
Mjesto i datum
Čavle, Hrvatska, 12.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Grobnik; mlađe željezno doba; arheološka građa; nošnja; nakit; kontakti i utjecaji širokih razmjera
Sažetak
Prostor današnjega Grobnika i Grobinšćine, kao integralni dio kultura mlađeg željeznog doba smještenih na obalama istočnog dijela sjevernoga Jadrana, imao je uvijek istaknut i vrlo zanimljiv položaj. Nalazio se na razmeđi kulturnih „svjetova“ prapovijesne srednje Europe i Balkana te heleniziranog mediteranskog „juga“. No, u ovom će se izlaganju pozornost usmjeriti, i time ograničiti, na intenzivne, stalne ili povremene utjecaje iz keltiziranog alpskog zaleđa posljednjih stoljeća stare ere. Ti se procesi i kontakti prate, analiziraju i interpretiraju kroz dostupne nam dragocjene arheološke izvore, odnosno kroz sačuvanu materijalnu ostavštinu s područja Grobinšćine. Ona je zastupljena u skromnom broju, najčešće nošnje i nakita pokojnika, koja je prilagođena domaćoj i tradicionalno razvijanoj mjesnoj estetici. Predstavljeni će stoga biti različiti tipovi fibula, pektoralnog nakita, privjesaka i drugih ukrasnih predmeta. Svi oni otkrivaju vrijednost različitosti i karaktera pojedinih elemenata materijalne kulture, koje su iz univerzalne keltske ekumene onodobni žitelji Grobnika i Grobinšćine svjesno odabirali i prihvaćali, importirali ili preuzimali, prosljeđivali ili odvraćali u optjecanju ideja i dobara, tradicije i noviteta šireg prostora sjevernoga Jadrana. Time se pokušava naglasiti pozicija Grobnika kao odlučujućeg čimbenika u posredništvu kulturnih utjecaja onodobnih Europe i Mediterana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-2690754-0756 - Naselja i groblja na istočnom Jadranu u željezno doba, simbolički aspekti (Kukoč, Sineva, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Martina Blečić Kavur
(autor)