Pregled bibliografske jedinice broj: 533066
Antropološka obilježja studentica različitih studijskih programa
Antropološka obilježja studentica različitih studijskih programa, 2011., magistarski rad, Kineziološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 533066 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antropološka obilježja studentica različitih studijskih programa
(Anthropological characteristics of female students of different study programs)
Autori
Mraković, Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Kineziološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.07
Godina
2011
Stranica
92
Mentor
Matković, Branka
Ključne riječi
morfološke karakteristike; motoričke sposobnosti; funkcionalne sposobnosti; tjelesna aktivnost; zdravlje
(morphological characteristics; motor abilities; functional abilities; physical activity; health)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi razlike u morfološkim, motoričkim i funkcionalnim obilježjima studentica Kineziološkog, Medicinskog i Učiteljskog fakulteta s aspekta njihove tjelesne aktivnosti. Uzorak ispitanika sastojao se od 255 studentica, od čega 78 studentica Kineziološkog, 84 studentice Učiteljskog i 93 studentice Medicinskog fakulteta. Uzorak varijabli činilo je jedanaest morfoloških obilježja, šest testova motoričkih sposobnosti i Astrandov test za procjenu maksimalnog primitka kisika. Uobičajena tjelesna aktivnost određena je Baeckeovim upitnikom. Za sve varijable izračunati su centralni i disperzivni parametri svake skupine. Normalnost distribucije varijabli testirana je Kolmogorov-Smirnovljevim testom. Značajnost razlika između skupina utvrđena je univarijatnom analizom varijance (ANOVA) i diskriminacijskom analizom. Kolmogorov-Smirnovljev test pokazao je normalnu distribuciju svih varijabli. Univarijatnom analizom varijance i diskriminacijskom analizom utvrđene su statistički značajne razlike između skupina ispitanica u antropološkim obilježjima kao i u uobičajenoj tjelesnoj aktivnosti. Studentice Kineziološkog fakulteta, koje provode svakodnevne sustavne tjelesne aktivnosti značajno su boljeg antropološkog statusa dok studentice Učiteljskog i Medicinskog fakulteta, zbog sedentarnog načina života, pokazuju dosta lošiji antropološki status. Prihvaćene su sve tri postavljene hipoteze te se zaključuje da postoje statistički značajne razlike u morfološkim obilježjima, motoričkim i funkcionalnim sposobnostima te u uobičajenoj tjelesnoj aktivnosti između studentica Kineziološkog, Učiteljskog i Medicinskog fakulteta. Istraživanje ukazuje na potrebu studentske populacije za što većim obujmom organiziranog tjelesnog vježbanja, kako bi se što temeljitije utjecalo na njihov životni stil i svjesnost o važnosti tjelesne aktivnosti. Takav pristup će utjecati i na odnos budućih doktora, učitelja i profesora prema djeci i odraslima u smislu češćih preporuka i provođenja tjelesnih aktivnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0342282-2325 - Značaj razine tjelesne aktivnosti u prevenciji kroničnih srčanožilnih bolesti (Mišigoj-Duraković, Marjeta, MZOS ) ( CroRIS)
227-2271694-1696 - Kineziološka edukacija u predškolskom odgoju i primarnom obrazovanju (Prskalo, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Učiteljski fakultet, Zagreb
Profili:
Branka Matković
(mentor)