Pregled bibliografske jedinice broj: 532752
Istra i Kvarnersko primorje: utočište izbjeglicama iz Egejske Makedonije 1948.-1953.
Istra i Kvarnersko primorje: utočište izbjeglicama iz Egejske Makedonije 1948.-1953. // Makedonija je moje ime/ Makedonija e moeto ime
Pula, Hrvatska, 2011. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 532752 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istra i Kvarnersko primorje: utočište izbjeglicama iz Egejske Makedonije 1948.-1953.
(Istria and Kvarner coast: a haven for refugees from Aegean Makedonia 1948.-1953.)
Autori
Dukovski, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Makedonija je moje ime/ Makedonija e moeto ime
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 27.10.2011. - 28.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Egejska Makedonija; izbjeglice; djeca Istra; Crikvenica; Malinska
(Aegean Makledonia; refugees; children; Istria; Crikvenica; Malinska)
Sažetak
Riječ je o djeci i mladeži izbjeglicama iz Egejske Makedonije u Hrvatskoj za vrijeme građanskoga rata u Grčkoj i neposredno nakon njega s posebnim osvrtom na djecu u domovima u Rovinju, Crikvenici i Malinskoj na otoku Krku temelji se na arhivskom istraživanju fondova Državnog arhiva u Pazinu i Državnog arhiva u Rijeci. Završetak Drugog svjetskog rata nije Grčkoj donio mir, dapače. Interesi velikih sila, dojučerašnjih saveznika, po tko zna koji put su se isprepleli i lomili na ovim prostorima navijestivši nova ratna, možda i još žešća, stradanja civilnoga stanovništva. Unutarnje napetosti i sukobi kao posljedica neriješenih socijalnih i političkih suprotnosti grčkoga društva još od Prvoga svjetskog rata, kroz razdoblje između dva rata a posebice u ratnom razdoblju, kulminirali su krvavim poratnim građanskim ratom. Građanski je rat u Grčkoj 1946.-1949. razbio društvene strukture od gradskih zajednica i sela do obitelji. Razaranja, pljačke, nasilne mobilizacije, rekvizicije, besmislena a ipak smislena osvetnička ubijanja civilnog stanovništva, osiromašile su stanovništvo a na nekim područjima najavile demografsku propast. Posebice su bile ugrožene obitelji u područjima oružanih borbi. One su se često nasilno razdvajale i njeni članovi se nisu godinama nalazili. Posebno su tim procesima odvajanja od obitelji bila zahvaćena i pogođena djeca i mladež. Jednom dijelu djece egejske Makedonije on će donijeti okrutnu i brutalnu smrt, dok će drugima donijeti težak život u izbjeglištvu, daleko od roditelja i zavičaja, u svijetu koji im je bio nepoznat, nerazumljiv a ponekad i neprijateljski raspoložen jer je i taj svijet bio siromašen i opustošen ratom, bolešću i glađu. Od ožujka 1948. godine, djeca Egejske Makedonije (uz sjevernu granicu Grčke) bježeći od ratnoga stradanja, nasilja vojske monarhističke vlade, organizirano, dakle evakuacijom (Privremene demokratske vlade) ili samoinicijativno uz pratnju roditelja ili nekoga starijeg iz šire obitelji, bježe na područja susjednih država. Po broju između 25 i 28 tisuća (prema podacima Međunarodnog Crvenog križa 23.700.).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1012647-0643 - Istra i Rijeka: Prijelazno razdoblje sjedinjenja s Hrvatskom (1943.-1954.) (Dukovski, Darko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Darko Dukovski
(autor)