Pregled bibliografske jedinice broj: 531847
Vijeća nacionalnih manjina – institucija upitnog legitimiteta i uglavnom neostvarene nadležnosti
Vijeća nacionalnih manjina – institucija upitnog legitimiteta i uglavnom neostvarene nadležnosti // Revus - Revija za evropsko ustavnost, 17 (2012), 91-104 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 531847 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vijeća nacionalnih manjina – institucija upitnog legitimiteta i uglavnom neostvarene nadležnosti
(National Minority Councils - Institution of Questionable Legitimacy and Mostly Unachieved Competences)
Autori
Petričušić, Antonija
Izvornik
Revus - Revija za evropsko ustavnost (1581-7652) 17
(2012);
91-104
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
hrvatska manjinska politika; vijeća i predstavnici nacionalnih manjina u jedinicama samouprave; političko predstavništvo nacionalnih manjina; legitimitet
(Croatian minority policy; councils and representatives of national minorities in units of self-government; political representation of national minorities; legitimacy)
Sažetak
Manjinska politika u Hrvatskoj opet je u fokusu javnosti. Odluke Ustavnog suda iz srpnja 2011. godine, kojom se ukidaju amandmani na Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina koji uređuju izborna prava manjina te organizaciju srpske nacionalne manjinske koordinacije, izazvale su veliko nezadovoljstvo manjinskih zastupnika u Hrvatskom Saboru, koji su spomenute amandmane smatrali krunom uspjehom koaliranja u posljednja dva mandata Vlade. Uskomešanost cjelokupnog političkog procesa zbog različitog tumačenja prava koja pripadaju pripadnicima nacionalnih manjina govori u prilog argumentu da se hrvatska manjinska politika još uvijek oblikuje i da ju treba propitivati. Jedna od institucija manjinske politike, koja doduše nije u žiži interesa javnosti, već osam godina postoji bez značajnih rezultata i doprinosa poboljšanju položaja manjina u općinama, gradovima i županijama. Ustavni zakon uveo je naime 2002. godine novu instituciju manjinskog predstavništva - vijeća i predstavnike nacionalnih manjina u jedinicama samouprave. Pripadnici nacionalnih manjina biraju na neposrednim izborima svoje predstavnike u vijeća s mandatom sudjelovanja u javnom životu i upravljanju lokalnim poslovima u jedinicama samouprave. Sredinom srpnja 2011. godine održani su treći po redu izbori za manjinske predstavnike i vijeća, koja su potvrdila trend slabog interesa birača i ukazala na moguću neprimjerenost ove institucije. Ovaj članak analizira svrhovitost i smisao ovog specifičnog instrumenta sudjelovanja nacionalnih manjina u javnom životu lokalnih i regionalnih zajednica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2518 - Izgradnja institucija: etika i korupcija (Kregar, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Antonija Petričušić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline