Pregled bibliografske jedinice broj: 530939
Industrija u Zagrebu od 1935. do 1939. godine
Industrija u Zagrebu od 1935. do 1939. godine, 2011., doktorska disertacija, Hrvatski studiji, Zagreb
CROSBI ID: 530939 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Industrija u Zagrebu od 1935. do 1939. godine
(Industry in Zagreb from 1935 until 1939)
Autori
Žebec Šilj, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb
Datum
30.06
Godina
2011
Stranica
303
Mentor
Leček, Suzana
Ključne riječi
Industrija u Zagrebu od 1935. do 1939.; industrijska poduzeća; uložni kapital; pogonska snaga; prosječan broj zaposlenih; vrijednost godišnje proizvodnje; Kraljevina Jugoslavija; ekonomska politika
(Industry in Zagreb from 1935 until 1939; industrial enterprise; investments; machinery forces; percentage of employment; value of annual production; Kingdom of Yugoslavia; economic policies.)
Sažetak
Industrija u Zagrebu kao jedinstvena i samostalna tematska cjelina dosada nije bila obrađivana u hrvatskoj historiografiji stoga se ovom istraživanjem nastojalo doprinijeti boljem poznavanju gospodarske prošlosti grada Zagreba za vrijeme Savske banovine. S posebnim osvrtom na industrijskih poduzeća koja su tada poslovala. Budući da se radi o najjačem hrvatskom industrijskom središtu, njegova gospodarska povijest nužna je za razumijevanje ukupnog hrvatskog gospodarskog razvoja. Ovim istraživanjem nastojalo se prikazati industrijska dinamika i analizirati industrijska organizacija tj. razvoj i struktura zagrebačke industrije u razdoblju svojevrsnog gospodarskog poleta između velike svjetske gospodarske krize i početka Drugog svjetskog rata, koje se većim dijelom poklapalo s vremenom vlade Milana Stojadinovića. Razdoblje koje obuhvaća ovaj rad obilježeno je složenim političkim i gospodarskim odnosima. Nova gospodarska politika vlade Milana Stojadinovića na različite načine utjecala je na razvoj i strukturu industrije Zagreba. U disertaciji se nastojalo istražiti u kojoj mjeri i na koji način su te odrednice determinirale industrijski razvoj i analizirati položaj zagrebačke industrije unutar gospodarstva Kraljevine Jugoslavije. Rad je strukturiran u nekoliko većih cjelina podijeljenih u podpoglavlja. U uvodnom dijelu izloženi su rezultati dosadašnjih istraživanja, naznačena su istraživačka pitanja, odnosno ciljevi i svrha ovoga rada. Slijede poglavlja preglednog karaktera, najprije o političkim i gospodarskim prilikama u regiji, Kraljevini Jugoslaviji i Savskoj banovini. Prikazana je ekonomska politika države, odnosno različite mjere koje je država poduzimala kako bi poticala ili ograničavala razvoj industrije. U trećem poglavlju osvrnula sam se na pretpostavke razvoja industrije u Zagrebu. S tim u vezi dan je prikaz upravno-teritorijalnog obuhvata Zagreba, prirodnih resursa, razvoja industrije Zagreba do 1935. godine i ekonomsko-socijalna struktura stanovništva Zagreba. U središnjem dijelu rada dan je pregled industrijskih grana u Zagrebu, sa podacima o uloženom kapitalu, broju zaposlenih, pogonskoj snazi godišnjoj proizvodnji. U zasebnoj cjelini analiziran je položaj zagrebačke industrije u Kraljevini Jugoslaviji. Također, obrađeni su oblici poslovnih udruživanja industrijskih poduzeća, kao i strukovna industrijska udruženja. Zaključno poglavlje objedinilo je razmišljanja i analize iz prethodnih poglavlja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-0000000-3412 - Demografski aspekti urbano-ruralne polarizacije Hrvatske (Živić, Dražen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb