Pregled bibliografske jedinice broj: 529819
Intermodalna čvorišta u Republici Hrvatskoj kao ključni čimbenici za implementaciju projekta INTERIM Europske unije
Intermodalna čvorišta u Republici Hrvatskoj kao ključni čimbenici za implementaciju projekta INTERIM Europske unije // Suvremeni promet : časopis za pitanja teorije i prakse prometa, 27 (2007), 6; 581-586 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 529819 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Intermodalna čvorišta u Republici Hrvatskoj kao ključni čimbenici za implementaciju projekta INTERIM Europske unije
(Intermodal Transhipment Points in the Republic of Croatia as Key Factors in the implementation of the EU INTERIM Project)
Autori
Miloš, Ivan ; Dujmović, Nenad ; Grubišić, Neven
Izvornik
Suvremeni promet : časopis za pitanja teorije i prakse prometa (0351-1898) 27
(2007), 6;
581-586
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
INTERIM; FDI; intermodalni sustav; razvoj; tokovi robe i razvojnoga kapitala
(INTERIM; FDI; intermodal system; development; commodity flows; flows of development capital)
Sažetak
Nakon osamostaljenja odnosno stjecanja državno-pravne neovisnosti 1990. godine Republika Hrvatska se sukobljava s problemom restrukturiranja i revitalizacije svoga prometno-gospodarskog sustava i njegovog uključivanja u međunarodne tokove roba i razvojnoga kapitala. Rezultati istraživanja pokazuju da je većina razvijenih zemalja, koje su se sukobljavale sa sličnom problematikom kao i Hrvatska, rješenje našlo posredstvom korištenja izravnih inozemnih ulaganja (FDI) u svoj prometno-gospodarski sustav. Za poticanje FDI potrebno je uložiti (ponuditi) određene resurse koji omogućuju ostvarivanje iznadprosječne stope profita na uloženi kapital. Od većeg broja visokovrijednih resursa koje Hrvatska može uložiti za poticanje FDI na svoje područje, razvoj intermodalnih prometno-industrijskih čvorišta, međunarodnog javnog prometa, predstavljaju njenu najveću komparativnu prednost. U prilog tome govori veći broj međunarodnih razvojnih projekata, koje nepovratnim financijskim sredstvima izravno potiče Europska unija, među kojima je i projekt INTERIM, koji je namijenjen za instaliranje intermodalnoga prometnog sustava između EU i zemalja Azije i istočne Afrike kao najvećega svjetskog tržišta današnjice i u budućnosti. Budući da četiri ključna međunarodna koridora (V, VII, X i jadransko-jonski) koji povezuju EU s Azijom i Istočnom Afrikom prolaze područjem Republike Hrvatske, razvoj međunarodnoga javnog prometa predstavlja najveći strateški resurs koji RH može uporabiti (uložiti) za svoj cjeloviti razvoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište u Rijeci