Pregled bibliografske jedinice broj: 529723
Historijski razvoj odnosa crkve i države u Velikoj Britaniji:ključne prekretnice i metamorfoze "državne" crkve u multikulturnom društvu
Historijski razvoj odnosa crkve i države u Velikoj Britaniji:ključne prekretnice i metamorfoze "državne" crkve u multikulturnom društvu // Anali hrvatskog politološkog društva, 7 (2011), 1; 171-192 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 529723 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Historijski razvoj odnosa crkve i države u Velikoj Britaniji:ključne prekretnice i metamorfoze "državne" crkve u multikulturnom društvu
(The Historical Development of the Relation Between the Church and the State in Great Britain: Key Milestones and Metamorphoses of the "State Church" in a Multicultural Society)
Autori
Špehar, Hrvoje
Izvornik
Anali hrvatskog politološkog društva (1845-6707) 7
(2011), 1;
171-192
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Velika Britanija; crkva i država; državna crkva; multikulturalizam;
(Great Britain; Church and State; State Church; multiculturalism)
Sažetak
Autor prikazuje historijski razvoj odnosa crkve i države u Velikoj Britaniji od engleskog crkvenog raskola 1534. godine sve do suvremenih promjena. U skladu s pristupom historijskog institucionalizma, rad nastoji identificirati ključne prekretnice u odnosima crkve i države, koje su u bitnome određivale stvaranje suvremenog britanskog modela odnosa države i crkve. Budući da se u prikazima odnosa crkve i države u Europi britanski model često simplificirano opisuje kao model “državne crkve”, ovaj rad nastoji prikazati neke od ključnih karakteristika pravno-političkog uređenja odnosa prema crkvama te društvene promjene koje dovode do modifikacija idealtipskog modela “državne crkve”. Pri tome se posebno značajnom čini debata o multikulturnom društvu u Velikoj Britaniji, kao i mogućnosti i ograničenja različitih teorija multikulturalizma. Budući da je britanski model odnosa crkve i države reprezentativan za slične modele u skandinavskim zemljama, vrijednost istraživanja može se proširiti i na europsku razinu pronalaženja jedinstvenog zajedničkog pristupa dijalogu s crkvama, vjerskim zajednicama i zajednicama ateističkih i agnostičkih uvjerenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
015-0151680-1343 - Politički sustav EU, europska politika i europeizacija Hrvatske (Špehar, Hrvoje, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Profili:
Hrvoje Špehar
(autor)