Pregled bibliografske jedinice broj: 529698
DIJATOMEJE (Bacillariophyta) NA STANIŠTIMA ALGE Caulerpa racemosa
DIJATOMEJE (Bacillariophyta) NA STANIŠTIMA ALGE Caulerpa racemosa // Zbornik radova simpozija Dani Branimira Gušića - Mljet 2010 / Durbešić, Paula ; Benović, Adam (ur.).
Zagreb, 2011. str. 378-378 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 529698 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DIJATOMEJE (Bacillariophyta) NA STANIŠTIMA ALGE Caulerpa racemosa
(Diatoms from areas affected by Caulerpa racemosa)
Autori
Car, Ana ; Witkowski, Andrzej ; Jasprica, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik radova simpozija Dani Branimira Gušića - Mljet 2010
/ Durbešić, Paula ; Benović, Adam - Zagreb, 2011, 378-378
ISBN
978-953-6202-13-3
Skup
Dani Branimira Gušića Nove spoznaje iz prirodoslovlja otoka Mljeta
Mjesto i datum
Pomena, Hrvatska, 03.10.2010. - 07.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dijatomeje; Caulerpa racemosa
(diatoms; Caulerpa racemosa)
Sažetak
Prvi nalaz alge Caulerpa racemosa (Forsskål) J. Agardh (Chlorophyta, Caulerpales) u Jadranskom moru zabilježen je na Paklenim otocima u jesen 2000. godine. Od tada je broj nalazišta te vrste u hrvatskom podmorju ubrzano rastao. Najveći broj nalazišta u Hrvatskoj do konca 2005. nalazio se od Cavtata do otoka Visa. U Nacionalnom parku "Mljet" veliko naselje alge pronađeno je 2004. godine u uvali Gonoturska i u kanalu Soline koji spaja otvoreno more s Velikim jezerom. Uvala Gonoturska je stalni izvor novih fragmenata alge koje struje donose u kanal Soline i u Veliko jezero. Cilj rada je bio odrediti abundanciju i taksonomski sastav dijatomeja (alga kremenjašica, Bacillariophyta) na staništima alge Caulerpa racemosa. Uzorci s jedinki alge Caulerpa racemosa, talusa autohtonih alga te obraštaja i iz sedimenta uzimani su mjesečno u razdoblju od listopada 2008. do listopada 2010. u uvalama Gonoturska (Mljet) i na rtu Orsula kod Dubrovnika. Trajni preparati su pripremani tretiranjem uzorka kloridnom kiselinom i vodikovim peroksidom, a kao ljepilo se koristio Naphrax. Abundancija i sastav dijatomeja su određivani uz pomoć svjetlosnog (Nikon E600, povećanje 1000 x) i elektronskog mikroskopa (Scanning Electron Microscope Hitachi S-3500 i S-5500). Najzastupljenije svojte dijatomeja pripadaju rodovima Cocconeis, Mastogloia, Amphora, Diploneis, Navicula, Licmophora, Nitzschia, Rhopalodia i Achnanthes. S obzirom na vremensku učestalost uzorkovanja, po prvi put u Jadranu se donose spoznaje o sukcesiji dijatomeja u jasno definiranim okolišnim uvjetima. Saznanja o zastupljenosti dijatomeja i strukturi njihovih zajednica na algi Caulerpa racemosa i njezinom staništu mogu poslužiti i kao temelj budućem monitoringu areala te vrste.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
275-0000000-3186 - Struktura planktonskih populacija u trofičkom gradijentu u južnom Jadranu (Batistić, Mirna, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku