Pregled bibliografske jedinice broj: 52862
Herpes simpleks-virusi: biološke osobine, imunopatogeneza, dijagnostika i liječenje
Herpes simpleks-virusi: biološke osobine, imunopatogeneza, dijagnostika i liječenje // Liječnički vijesnik, 122 (2000), 140-147 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 52862 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Herpes simpleks-virusi: biološke osobine, imunopatogeneza, dijagnostika i liječenje
(Herpes simplex viruses: biological characteristics, immunopathogenesis, diagnostics and therapy)
Autori
Merle Broketa, Martina ; Jeren, Tatjana ; Mlinarić-Galinović, Gordana
Izvornik
Liječnički vijesnik (0024-3477) 122
(2000);
140-147
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
herpes simpleks virus (HSV); imunopatogeneza; dijagnostika; lančana reakcija polimeraze/ polymerase chain reaction- PCR/; liječenje
(herpes simplex virus; polymerse chain reaction; therapy)
Sažetak
Herpes simpleks virus (HSV) najčešći je uzročnik sporadičnog encefalitisa u razvijenim zemljama. Herpes simpleks virus tip 1 (HSV-1) uzrokuje orofaringealne infekcije, keratokonjunktivitis i infekcije središnjeg živčanog sustava, dok herpes simpleks virus tip 2 (HSV-2) u imunokompetentnih osoba najčešće uzrokuje genitalne infekcije. Primarna infekcija HSV-1 obično se dogodi već u ranom djetinjstvu, ali je moguća i u adolescentno doba. Primarna infekcija HSV-2 obično je odgođena do odrasle dobi i podudara se sa spolnom aktivnosti. Zajedničke karakteristike tih virusa su relativno brzi reproduktivni ciklus, efikasno uništavanje inficiranih stanica i sposobnost za uspostavljanje latentne infekcije u osjetilnim ganglijima. Kako u današnje vrijeme postoji specifična terapija, prognoze teških HSV infekcija znatno su poboljšane. Međutim važno je da se antivirusna terapija primijeni brzo nakon prvih simptoma bolesti. Prema tome, primjena brze i sigurne metode za otkrivanje HSV iz kliničkog materijala prvi je korak pri liječenju teških i smrtonosnih infekcija kao što je meningoencefalitis. U tom svjetlu, metoda lančane reakcije polimera (PCR- eng. polymerase chain reaction) predstavlja novu in vitro tehniku DNA umnažanja koja omogućava eksponencijalno umnažanje dobro definiranog DNA fragmenta. Prednosti te dijagnostičke metode su brzina i osjetljivost, te što ne zahtijeva žive stanice za dokazivanje virusa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Index Medicus
- Index Medicus