Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 528501

Centralna banka i financiranje države


Ott, Katarina
Centralna banka i financiranje države // Financijska praksa, 14 (1990), 12-12; 645-656 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 528501 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Centralna banka i financiranje države
(Central banks and government financing)

Autori
Ott, Katarina

Izvornik
Financijska praksa (0350-5669) 14 (1990), 12-12; 645-656

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
centralna banka
(central bank)

Sažetak
Proučavanjem odnosa centralne banke i države općenito, te odnosa Narodne banke Jugoslavije i države, kao jedno od mogućih rješenja problema nameće se ideja o osnivanju dioničke centralne banke, u kojoj bi dio kapitala pripadao državi, a dio pravnim i privatnim osobama. Osnivanje dioničke centralne banke može se promatrati kao jedan od pokušaja rješavanja problema društvenog vlasništva, definiranja odnosa između federalnih jedinica, rješavanje pitanja utjecaja republika na organizaciju, poslovanje i upravljanje centralnom bankom, ali i većeg uključivanja javnosti - i privatnih i pravnih osoba - te sredstava javnosti u sve oblike vlasništva, s jedne strane, i sudjelovanja javnosti u javnom životu, s druge strane. Jer, na taj će način, ta javnost na skupštini dioničara moći predlagati svoje kandidate za najviše funkcionare centralne banke, utjecati na način kontrole poslovanja centralne banke, i što je možda najvažnije, potpomoći ostvarenje veće neovisnosti centralne banke unutar države i sprečavanje državnog uplitanja u odluke i poslove centralne banke. Adekvatnim zakonom o dioničkoj centralnoj banci potrebno je regulirati njen odnos s državom, te pitanje sudjelovanja u financiranju države. Država se umjesto dosadašnjeg neograničenog posezanja na račune centralne banke mora orijentirati na izdavanje vrijednosnih papira za financiranje svojih potreba. Uloga centralne banke kao fiskalnog agenta pri tome je od presudne važnosti. Financiranje državnih potreba izdavanjem vrijednosnih papira predstavljalo bi pokušaj unošenja reda u trošenje države, a utjecalo bi i na oživljavanje financijskog tržišta i afirmaciju trgovine vrijednosnim papirima i u jugoslavenskim uvjetima.

Izvorni jezik
Hrvatski



POVEZANOST RADA


Profili:

Avatar Url Katarina Ott (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Ott, Katarina
Centralna banka i financiranje države // Financijska praksa, 14 (1990), 12-12; 645-656 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
Ott, K. (1990) Centralna banka i financiranje države. Financijska praksa, 14 (12-12), 645-656.
@article{article, author = {Ott, Katarina}, year = {1990}, pages = {645-656}, keywords = {centralna banka}, journal = {Financijska praksa}, volume = {14}, number = {12-12}, issn = {0350-5669}, title = {Centralna banka i financiranje dr\v{z}ave}, keyword = {centralna banka} }
@article{article, author = {Ott, Katarina}, year = {1990}, pages = {645-656}, keywords = {central bank}, journal = {Financijska praksa}, volume = {14}, number = {12-12}, issn = {0350-5669}, title = {Central banks and government financing}, keyword = {central bank} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font