Pregled bibliografske jedinice broj: 527490
Obrada otpadnih voda metodom elektrokoagulacije
Obrada otpadnih voda metodom elektrokoagulacije, 2011., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 527490 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrada otpadnih voda metodom elektrokoagulacije
(Treatment of wastewater by electrocoagulation method)
Autori
Volarević, Jure
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2011
Stranica
50
Mentor
Vidović, Elvira
Ključne riječi
elektrokoagulacija; bojilo; željezne elektrode; ukupni organski ugljik; apsorbancija
(electrocoagulation; dye; iron electrodes; total organic carbon; absorbation)
Sažetak
U ovom radu istraživana je mogućnost obrade otpadne vode onečišćene reaktivnim bojilom metodom elektrokoagulacije. Elektrokoagulacija je složen proces u kojemu dolazi do odvajanja onečišćenja pomoću elektrolize, koagulacije i flotacije. Prednost elektrokoagulacije nad uobičajenim metodama obrade onečišćenih voda je stvaranje koagulanta in situ, elektrokemijskom oksidacijom anode. Na taj način se sprečava dodatno opterećenje vode kao i potreba za neutralizacijom viška kemikalija u slučaju izravnog dodavanja koagulanta, tj. kemijske koagulacije. Ispitivane su modelne otopine onečišćene bojilom C. I. Reactive Green 8. U otopine je dodan NaCl radi povećanja provodnosti otopine. Proces je proveden u šaržnom reaktoru s parom željeznih elektroda. Procesi su vođeni pri različitim jačinama struje i ispitivan je utjecaj početnog pH i duljine trajanja procesa na učinkovitost elektrokoagulacije. Pokazatelji učinkovitosti bili su ukupni organski ugljik (TOC) i izmjerena apsorbancija tj. koncentracija bojila u otopini nakon obrade. Obradom onečišćene otopine postignute su visoke učinkovitosti uklanjanja bojila i smanjenja vrijednosti TOC-a. Za eksperimente čiji je početni pH iznosio 3, postignuto je uklanjanje bojila do 99, 8 %, i uklanjanje TOC-a od 92 do 95%. Kod ostalih eksperimenata taj učinak je iznosio od 96 do 98, 5 % za uklanjanje bojila i 79 do 87% za uklanjanje TOC-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Elvira Vidović
(mentor)