Pregled bibliografske jedinice broj: 527216
Etički aspekti epidemioloških istraživanjima zlostavljanja i zanemarivanja djece: zaštita dobrobiti djeteta sudionika i metodološke implikacije
Etički aspekti epidemioloških istraživanjima zlostavljanja i zanemarivanja djece: zaštita dobrobiti djeteta sudionika i metodološke implikacije // 20. dani Ramira i Zorana Bujasa - Knjiga sažetaka / Čorkalo Biruški, Dinka ; Vukasović, Tena (ur.).
Zagreb, 2011. str. 22-22 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 527216 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etički aspekti epidemioloških istraživanjima zlostavljanja i zanemarivanja djece: zaštita dobrobiti djeteta sudionika i metodološke implikacije
(Ethical aspects of epidemiological studies of child abuse and neglect: protection of children wellbeing and methodological implications)
Autori
Ajduković, Marina ; Brkić Šmigoc, Jelena ; Raleva, Maria ; Rajter, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
20. dani Ramira i Zorana Bujasa - Knjiga sažetaka
/ Čorkalo Biruški, Dinka ; Vukasović, Tena - Zagreb, 2011, 22-22
ISBN
978-953-175-391-3
Skup
20. dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.04.2011. - 09.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Zlostavljanje i zanemarivanje djece; etika; istraživačke implikacije; pristanak
(child abuse and neglect; ethics; research implications; consent)
Sažetak
Djetetovo pravo na sudjelovanje i zaštitu dobrobiti u istraživanjima zlostavljanja i zanemarivanja je osjetljivo pitanje kojem treba posvetiti posebnu pozornost u planiranju istraživanja. Metodološke implikacije različitih etičkih zahtjeva će biti prikazane na primjeru BECAN istraživanja (www.becan.eu) koje se provodi u 9 zemalja jugoistočne Europe. Kao prvo, analizirat će se „psihološka cijena” sudjelovanja u istraživanjima osjetljivih tema, kao što je izloženost nasilju, koja kod djece mogu izazvati neugodu i tjeskobu. Pri tom polazimo od modela informacijskog procesiranja traume (Hartman i Burges, 1993) po kojem je uznemirenost djeteta koje sudjeluje u istraživanju ovakvog sadržaja povezana s razinom traumatizacije doživljenim nasiljem. Pod tim vidom posebna pozornost će se posvetiti mjerama zaštite dobrobiti djeteta. Slijedi analiza odnosa aktivnog i pasivnog pristanka roditelja i prava djeteta na izražavanje mišljenja o osjetljivim temama u istraživanjima za njih značajnih tema. Iako je za projekt u cjelini predviđen pasivni pristanak roditelja, u nekim zemljama koje sudjeluju u istraživanju roditelji djece mlađe od 14 godina trebaju dati aktivni pristanak za njihovo sudjelovanje. Pilot istraživanje u Hrvatskoj (HR), Bosni i Hercegovini (BiH) i Makedoniji (MK) pokazalo je da kada se obrasci za informirani pristanak i pismo objašnjenja šalju roditeljima, velik broj roditelja odbija dati svoju suglasnost: 46% u HR , 58% u BiH i 48% u MK. Kada se roditeljima pristupi na roditeljskom sastanku 8% roditelja u HR i 20% u BiH odbija dati pristanak. Raspravljat će se o metodološkim implikacijama i izazovu usklađivanja zaštite roditeljskog prava na donošenje odluka o vlastitoj djeci i prava djece na sudjelovanje u istraživanjima povezanima s traumatskim događajima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1431 - Djeca, mladi, obitelji i socijalni razvoj Hrvatske (Ajduković, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb