Pregled bibliografske jedinice broj: 525790
Upitnici ličnosti u selekcijskoj praksi: u kojoj mjeri kandidati iskrivljavaju svoje odgovore i koliko su uspješni u tome
Upitnici ličnosti u selekcijskoj praksi: u kojoj mjeri kandidati iskrivljavaju svoje odgovore i koliko su uspješni u tome // Psihologija rada u Hrvatskoj: Prošlost, sadašnjost, budućnost / Parmač Kovačić, Maja ; Tonković, Maša (ur.).
Zagreb: Naklada Slap, 2010. str. 33-33 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 525790 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upitnici ličnosti u selekcijskoj praksi: u kojoj mjeri kandidati iskrivljavaju svoje odgovore i koliko su uspješni u tome
(Personality Questionnaires in Personnel Selection: To Which Extent Applicants Distort Their Responses and How Effective They Are?)
Autori
Parmač Kovačić, Maja ; Tonković, Maša ; Galić, Zvonimir ; Jerneić, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Psihologija rada u Hrvatskoj: Prošlost, sadašnjost, budućnost
/ Parmač Kovačić, Maja ; Tonković, Maša - Zagreb : Naklada Slap, 2010, 33-33
ISBN
978-953-175-362-3
Skup
Psihologija rada u Hrvatskoj: Prošlost, sadašnjost i budućnost
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.04.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
iskrivljavanje odgovora; upitnici ličnosti
(faking; personality questionnaires)
Sažetak
Jedan od glavnih prigovora korištenju upitnika ličnosti u selekcijskoj praksi je njihova podložnost davanju odgovora koji ne odražavaju stvarnu procjenu ličnosti kandidata nego njegovu želju za stvaranjem povoljne samoprezentacije. Istraživanja pokazuju da ovo namjerno iskrivljavanje ne narušava značajnije konstruktnu i kriterijsku valjanost upitnika ličnosti, ali bitno smanjuje kvalitetu i pravednost donesenih selekcijskih odluka. S obzirom da je problem iskrivljavanja odgovora na upitnicima ličnosti u selekcijskoj praksi izrazito važan za njihovu praktičnu upotrebu, cilj je ovog istraživanja utvrditi u kojoj mjeri kandidati u selekcijskoj situaciji uopće iskrivljavaju svoje odgovore na upitnicima ličnosti te koliko su u tome uspješni. U istraživanju su sudjelovali nezavisni uzorci ispitanika koji su ispunili pet-faktorski upitnik ličnosti (IPIP-100) u tri motivacijske situacije: situaciji iskrenog odgovaranja (N=370) te u dvije selekcijske situacije za zvanje vojnog pilota - realnoj (N=602) i simuliranoj (N=267). Dodatno smo, u svrhu provjere uspješnosti u iskrivljavanju, prikupili procjene eksperata (N=10) o poželjnom profilu ličnosti vojnog pilota. Dobiveni rezultati pokazuju da kandidati u realnoj selekcijskoj situaciji iskrivljavaju svoje odgovore na upitniku ličnosti, no da to čine u manjoj mjeri nego ispitanici u simuliranoj selekcijskoj situaciji. Premda se profili ličnosti u realnoj i simuliranoj selekcijskoj situaciji ne poklapaju u potpunosti s kriterijskim profilom eksperata, rezultati sugeriraju da ispitanici ipak mogu u određenoj mjeri iskrivljavati svoje odgovore u smjeru specifičnog profila.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3282 - Ličnost i socijalo poželjno odgovaranje (Jerneić, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Željko Jerneić
(autor)
Maja Parmač Kovačić
(autor)
Maša Tonković Grabovac
(autor)
Zvonimir Galić
(autor)